Görme engelli gençler geleceğini planlıyor etkinliği, Kocaeli

Değerli EGED takipçileri;

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED); 2013 yılından bu yana, gençlerin karar alma süreçlerine katılımı, üretim toplumuna dahil olması, eğitime ve istihdama erişimi konularında çalışan bir dernek. Kurulduğumuzdan beri görme engelli gençleri ilgi alanı olarak belirlediğimiz birçok etkinliğimiz ve eğitim faaliyetimiz oldu. Bunlar arasında üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrencilere yönelik düzenlediğimiz uzaktan eğitim kursları, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilere yönelik gerçekleştirdiğimiz Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi ve merkezi Belçika'da bulunan VİEWS İnternational adlı uluslararası gençlik kuruluşuyla yaptığımız faaliyetler en başta geliyor. Tüm faaliyetlerimizin detaylarına internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.
EGED'in kurucuları, yöneticileri ve üyelerinin büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Dolayısıyla gençliğin gündemi, ilgi alanları ve çözüm bekleyen sorunları her daim önceliklerimiz arasında. İşte bunun için, görme engelli gençlerin bugünkü sorunlarını tartışabilecekleri bir ortam yaratmak ve geleceklerini planlamalarına destek olabilmek amaçlarıyla, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile "Görme Engelli Gençler Geleceğini Planlıyor" başlıklı bir etkinlik düzenliyoruz!

Nerede, ne zaman?

Etkinliğimiz 3-4 Kasım 2018 tarihlerinde, Kocaeli'de, Sekapark Otel'de gerçekleşecek. Konaklama ve yemek giderleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Ulaşım masrafları ise kişinin kendisine ait olacak.

Etkinlikte hangi konular ele alınacak, buraya neden katılmalıyım?

Etkinlikte ilk olarak birbirimizi tanıyacağız. Önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin erişilebilirlik adına yapmakta olduğu çalışmalar ve EGED'in kim olduğu konusunda kısa bir bilgilendirme yapacağız; sonrasında en keyifli anı, salondaki herkesin birbirinin sesini duyduğu, selamlaştığı ve enerjisini hissettiği süreci yaşayacağız. Tüm bunların ardından programımızın ilk oturumuna başlayacak; hak temelli yaklaşım kavramının ne ifade ettiğini ve bunu engellilik olgusuyla nasıl bağdaştırdığımızı sorgulayacağız. Devamında ulusal ve uluslararası yasalarla güvence altına alınan haklarımızı nasıl kullanabileceğimizi, bunun için hangi yöntemlerin olduğunu öğreneceğiz. Elbette bunların hepsini vaktimizin elverdiği ölçüde interaktif biçimde işleyecek; konuları somut örneklerle ele alacağız. Öğleden sonra ise bireysel ve toplumsal ilişkilerimizde iletişim konusuna geçeceğiz. Sabah öğrendiğimiz haklarımızdan doğan taleplerimizi dile getirirken nasıl bir üslupla hareket edebiliriz, sorunlarımızı kamuoyunun gündemine hangi yollarla getirebiliriz, katıldığımız mülakatlarda karşımızdakileri etkileyebilmek için dikkat edeceğimiz unsurlar neler olabilir gibi birçok soruya yanıt arayacağız. Oldukça keyifli uygulamalara sahne olacağını düşündüğümüz bu oturumun ardından ilk günü Ormanya Doğal Yaşam Parkı gezisi ile sonlandıracağız. Büyükşehir Belediyemizin bizim için organize ettiği bu gezide kimbilir, belki aramızdan cesaretli olanlar gezeceğimiz hayvanat bahçesindeki bazı hayvanlara dokunmak ister:).

Etkinliğin ikinci gününe bilgiye erişim olanaklarımızı daha nasıl geliştirebileceğimizi, teknolojiyi eğitim, istihdam ve sosyal yaşamda nasıl etkin kullanabileceğimizi tartışacağız. Bu oturumda Turkcell ve Vestel firmasından yetkililer kendi çalışmalarını aktaracak; sonrasında bizim sorularımızı yanıtlayacaklar. Bu bölümün sonrasında gerçekleşecek atölye çalışmasında, görme engelli gençler olarak bizlerin gündeminde ele alınmayı bekleyen sorunları ve bunlara ne gibi çözümler getirdiğimizi konuşacak; yapacağımız beyin fırtınası ile bu hususlarda nasıl bir yol haritası belirleyebileceğimizi tartışacağız. Öğleden sonra ise etkili sunum yöntemleri konusunda bilgi sahibi olacağız. Bir panelde veya sınıfta sunum yaparken topluluğun ilgisini nasıl çekebileceğimizi, dikkatlerinin dağılmasını nasıl önleyebileceğimizi ve anlatmak istediklerimizi en etkili şekilde nasıl aktarabileceğimizi bu oturumda konuşacağız. Etkinliğimiz, kapanış oturumuna protokol üyelerinin katılımıyla sona erecek.

Etkinlik programı

Görme Engelli Gençler Geleceğini Planlıyor Etkinliği
1. Gün, 3 Kasım Cumartesi
10.00-10.15: Açılış ve tanışma
10.15-10.30: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin erişilebilirlik alanında yaptığı çalışmalar,
EGED (EğitimdeGörme Engelliler Derneği) kimdir?
10.30-11.30: Hak temelli yaklaşım bağlamında engellilik
11.30-11.40: Ara
11.40-13.00: Engelli haklarına genel bakış,
13.00-14.00: Öğle arası
14.00-15.15: Bireysel ve toplumsal ilişkilerimizde etkili iletişim
15.15-15.25: Ara
15.25-16.30: Bireysel ve toplumsal ilişkilerimizde etkili iletişim
16.30: Ormanya Doğal Yaşam Parkı gezisi
2. Gün, 4 Kasım pazar
09.00-10.45: Bilişimde Erişilebilirlik: Üreticiler ne geliştiriyor, biz neler bekliyoruz? (Katılımcılar: Turkcell ve Vestel)
10.45-11.00: Ara
11.00-12.30: Atölye çalışması: Görme engelli gençlerin gündeminde çözülmeyi bekleyen sorunlar
12.30-13.30: Öğle arası
13.30-14.45: Etkili bir sunum nasıl yapılabilir: Emre Taşgın, İbrahim Elibal
14.45-15.00: Ara
15.00-16.30: Kapanış

Şayet programımız ve ele alınacak konular ilginizi çektiyse, sizleri aşağıya, etkinliğimize nasıl katılım başvurusunda bulunabileceğinizi anlattığımız bölüme bekliyoruz!

Etkinliğe nasıl katılabilirim?

Etkinliğe 18-30 yaş aralığındaki görme engelli gençler katılabiliyor. Kontenjanımız sınırlı olduğundan katılım için bu sayfada bulunan başvuru formunu 28 Ekim 2018 pazar gününe kadar doldurmanız gerekiyor. Daha sonra organizasyon ekibimiz bize ulaşan formları değerlendirecek ve verilen yanıtları dikkate alarak etkinliğimize katılacak kişileri Belirleyecek. Katılım başvurusu onaylanan kişilerle başvuru formunda yer alan iletişim bilgileri yoluyla irtibat kurulacak. Değerlendirme ölçütleri arasında cinsiyet dağılımı ve farklı şehirlerden katılım konuları da önemli. Başvuru formundaki soruların bilginizi ölçmek için bulunmadığını, bunları sizi daha yakından tanımak ve etkinliğe neden katılmak istediğinizi anlamak için sorduğumuzu vurgulamak isteriz.
Etkinliğe katılacak kişilerden 03 Kasım sabahı 10.00'da faaliyet mekanında olmasını bekliyoruz. Şehiriçi ulaşım konusunda başvurusu kabul edilen kişilerle ayrıca temas kuracağız.
EGED; değişimin ancak ve ancak birlikte gerçekleşebileceğine inanıyor. Ne dersiniz, sizce de öyle değil mi?
Form sosyal medya bağlantılarının altında bulunuyor. Zorunlu alanlar * (yıldız) işaretiyle belirtildi.

kategori: 
CAPTCHA
Bu soru sizin gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamak ve site güvenliğini sağlamak amacıyla sorulmaktadır.
12 + 1 =
Lütfen yukarıdaki matematik işleminin sonucunu yazınız. Örneğin, 1+3 işleminin sonucu olarak kutucuğa 4 yazmalısınız.