2017 yılı e-posta grubumuzda nasıl geçti?

2017 yılında e-posta grubumuzda neler olmuş, hangi konular gündeme gelmiş, hepsi bu sayfada!

Değerli EGED takipçileri;

Sonuna geldiğimiz 2017 yılının 31 Aralık tarihinde, Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak, 2018 senesinin herkes için bir öncekinden daha iyi geçmesini temenni ediyoruz.
Yazıştığımız Görmeyenlerin Eğitim Öğretim Platformu (GEÖP) e-posta grubu kurulalı sekiz buçuk seneyi geçti. Grubumuz, 2017 yılında da, başta eğitim olmak üzere, engelli hakları alanında yapılan paylaşımların merkezi oldu. Bazen en samimi duygularımızı yansıttık buraya, bazen kırıcı laflar söyledik birbirimize, kimi zaman da sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi hep birlikte paylaştık. En mutlu edici olanı da, burada bir iletiyle başlayan heyecanın harekete dönüşmesi ve sonrasında ortaya çıkan dönüşüme tanıklık etmek oldu. İşte bunu görmek motivasyonumuzu diri tutmaya yetiyor da artıyor bile.
Bu paylaşım ortamının 2018 yılında da devam edeceğine inancımız tam.
Bu iletiyle, geride bıraktığımız 2017 yılında GEÖP'te neler konuşmuşuz, bir ortaya dökelim istedik.
İşte GEÖP 2017 panoraması karşınızda. İyi okumalar!

En çok ve en az ne zaman yazıştık?

2017 Yılının her ayı GEÖP için dolu dolu geçmiş. Ama bazı aylarda burada daha fazla vakit geçirmişiz, kimi zaman daha az yazışmışız.
İstatistiklere baktığımızda, 2017 yılı içerisinde GEÖP'ten bize en fazla ileti Mart ayında gelmiş. Kış mevsimiyle bahar mevsiminin kesişim noktası olan bu ayda grubumuz oldukça hareketliymiş. Mart'ta GEÖP'te yayınlanan ileti sayısı 573.
Güz mevsiminin kendisini en yoğun hissettirdiği Ekim ayında da GEÖP'te epey paylaşım yapmışız. 2017 yılının en çok ileti yayınlanan ikinci ayı 498 ile Ekim olmuş.
Mayıs baharın, Ağustos da yaz mevsiminin en hareketli ayı. Bu iki ayda insanları evde, e-posta yazarken yakalamak oldukça zor. Herkes bu güzel havaları en keyifli şekilde geçirebilmek için zevkine göre dışarıda değerlendiriyor. Dolayısıyla GEÖP bu aylarda biraz sessiz kalmış. 2017 yılında GEÖP'ten gelen kutularımıza en az Ağustos ayında ileti ulaşmış. Ağustosta grupta yayınlanan ileti sayısı 275. Mayıs ayı da sakin geçmiş. Bu ayda GEÖP'ten okuyucularına gelen ileti sayısı 277 olmuş.
Ayrıca 2017 yılının e-posta trafiği istatistiklerini incelediğimizde; ortalama her ay 409 iletinin gruba iletildiğini görüyoruz.

2017'de GEÖP'te neler gündem olmuş?

Şimdi de 2017 yılında GEÖP'te en çok konuşulan 5 konuya sırasıyla bakalım. Bu yıl, ilk defa panorama yayınladığımız 2016 yılından farklı olarak; en çok hangi ileti dizisine ileti geldiğini değil, aynı konuyla ilgili bir yıl içinde farklı konu başlıklarıyla da olsa kaç ileti ulaştığını inceledik. Gördük ki; biz körlerin camiasında gündem olan her konu, GEÖP'te de konuşulmuş.
Haydi, hep birlikte 2017 yılında konuştuklarımızı hatırlayalım:

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)

İstihdam hepimizin en öncelikli konuları arasında. Dolayısıyla 2017 yılında en çok konuştuğumuz 5. konu Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) olmuş. EKPSS puanı üstünlüğüne göre yapılacak atamaların ne zaman gerçekleşeceği, tercih dönemlerinde fikir paylaşımları ve 2018 yılında yapılacak EKPSS öncesi açılan kurslara yönelik duyurulardan oluşan bu konuda toplam 85 ileti gelmiş.

Engelliliğin istismarı

Engelliliğin istismarı; önüne geçemediğimiz, hatta kimi yapılarla ortak bir zeminde buluşmayı bile başaramadığımız bir olgu. Özellikle engelli bireylerin engel durumlarını bir trajediye dönüştürerek maddi kazanç sağlama aracı olarak kullanması, toplumdaki olumsuz engellilik algısına hizmet ediyor. Bu konu 2017 yılında GEÖP'te de sıkça gündeme gelmiş. Eğitim kurumlarında öğrencilerden engelliler yararına bağış toplamaya dönük faaliyetler yoğun olarak tartışılmış. Böylelikle 2017'nin en çok üzerinde durulan 4. konusu, 125 iletiyle engelliliğin istismarı olmuş.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi (AÖF)

Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmet veren açıköğretim sistemi, görmeyen öğrenciler arasında oldukça rağbet görüyor. 2017 yılı içerisinde; AÖF ders kaynağı paylaşımları, online öğrenme portallarında karşılaşılan erişim sorunları, başvuru koşulları hakkında merak edilenler ve sınavlarda karşılaşılan problemler, gündemi epey bir işgal etmiş. Özellikle sınavlarda görmeyen öğrencilerin muaf olduğu soruların gelişigüzel bir yöntemle seçilmesi ve bir görmeyen öğrenciye Suriyeli bir okuyucunun görevlendirilmesi, ilgi çekici konular olmuş. Özetle; AÖF, 2017 yılında, GEÖP'te 148 ileti ile en çok konuşulan 3. konu olmuş.

Üniversiteye hazırlık, tercih ve ve yerleştirme dönemleri

GEÖP bir öğrenci hareketi olarak ortaya çıktı ve görüyoruz ki, halen üniversiteye hazırlık aşaması en çok konuşulan konular arasında. YGS ve LYS başvuru aşamaları, sınav sorularının değerlendirilmesi, sınavlarda karşılaşılan güçlükler, sınava nasıl ve hangi kaynaklarla hazırlanılabileceği, tercih döneminde dikkat edilmesi gerekenler ve hangi üniversitenin/bölümün tercih edilebileceğiyle ilgili öneriler, en çok konuştuğumuz 2. konu olmuş. Bu konuyla ilgili GEÖP'e ulaşan ileti sayısı 192.

Engelli öğretmenlerin atanması ve yer değiştirmesi

Son aldığımız veriye göre 6 binin üzerinde engelli öğretmen ve bunlar arasında 1375 görme engelli öğretmen MEB bünyesinde görev yapıyor. Bu öğretmenlerin 1500'ü ise 2017 yılında atandı. Grubumuzda; engelli öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı, atama yöntemine dair eleştiriler, tercih döneminde fikir önerileri ve engelliliğe bağlı mazeret atamaları, en çok konuşulan başlıklar olmuş. Ayrıca göreve yeni başlayacak öğretmenlerden istenen "öğretmen olabilir" raporu da sıkça gündem oluşturmuş. Bu raporu almakta güçlük yaşayan birçok arkadaşımız duygularını ve endişelerini burada paylaşmış. Sonuçta, 2017 yılında GEÖP'te en çok konuşulan konu, 249 ileti ile engelli öğretmenlerin atanması ve yer değiştirmesi süreci olmuş.

Bunlar haricinde; Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) erişilebilirliği, İngilizce öğrenme yöntemleri ile kaynak paylaşımları ve E-Okul'a erişim, GEÖP'te en çok konuşulan diğer başlıklar olmuş.

Eğer platformumuza üye olmak isterseniz, gormeengelli-ogrenciler+subscribe@googlegroups.com e-posta adresine konu kısmı dahil olmak üzere boş bir ileti gönderebilir ve bir onay iletisi almanız durumunda aynı şekilde yanıtlayabilirsiniz. Gruba katılmak için hiç bir ön koşul olmadığını ve isteyen herkesin ağımıza üye olabileceğini de hatırlatalım. Eğer grubumuza üyeyseniz ve ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa, onlara da bu grup hakkında bilgi vermeniz bizim için önemli olur.
E-Posta grubumuz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın
(GEÖP 2016 panoraması için tıklayın)

kategori: