EGED'in 2017 yılı kazanımları

Değerli EGED takipçileri;

EGED, engelli bireylerin eğitim ve istihdam alanlarında karşılaştığı sorunlara dair çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Fakat ülkemizde yürütülen bir mücadelenin sonuca ulaşması oldukça zaman aldığından, sabrımızı korumak ve motivasyonumuzu kaybetmemek önem taşıyor.
2018'in ilk günlerinde, bir önceki sene EGED olarak ne gibi kazanımlar sağlamışız, hangi çalışmaları yürütmüşüz, kısaca anımsayalım istedik.

EGED'in 2017 yılı kazanımları

İşte EGED'in 2017 yılında elde ettiği kazanımlardan öne çıkanlar:

Büyük bir devrim, Elektronik Yabancı Dil Sınavı

2014 yılından itibaren uygulanan Elektronik Yabancı Dil Sınavı'na (E-YDS) görme engelli kişilerin başvurması kılavuzla engellenmişti. EGED, konuyu hem kamuoyunun gündeminde tuttu, hem yargıya taşıdı, hem de ÖSYM yetkilileriyle diyalog kurarak bu sınava görme engelli kişilerin erişilebilir biçimde girebilmesini sağladı. EGED olarak gelinen noktayı büyük bir devrim olarak nitelendiriyoruz. Çünkü ilk defa merkezi bir sınava, görme engelli bireyler elektronik ortamda katılabiliyor. Bu kazanım, gelecekte görme engelli bireylerin diğer sınavlara elektronik ortamda girebilmesinin önünü açacak ve bu uğurda yürütülen mücadeleyi kolaylaştıracak bir öneme sahip.
E-yds süreci hakkında detaylar için tıklayın

Sağlık Bakanlığı uyardı, kişiye görme engelli olduğu için "öğretmen olabilir" raporu vermemezlik yapmayın

MEB tarafından yapılan engelli öğretmen atamasında bir kuruma yerleşen kişilerden "öğretmen olabilir" ibareli sağlık kurulu raporu isteniyor. Bir kişinin öğretmenlik yapıp yapamayacağına sağlık kurullarının karar vermesi son derece vahim ve kabul edilemez bir durum. Ne yazık ki tüm girişimlerimize rağmen MEB bu kararından geri dönmedi. Ancak Sağlık Bakanlığı nezdinde yaptığımız idari başvuru neticesinde, Kamu Hastahaneleri Birliği'nden sağlık kurullarına görme engelli olma durumunun öğretmenlik yapmaya engel taşımadığı hatırlatıldı ve bu hususta bir güçlük yaratılmaması vurgulandı. Artık "öğretmen olabilir" raporu almakta güçlük yaşayan görme engelli bir kişi, bu sayfadan edinebileceği yazıyı sunabilecek. MEB'in bu raporu istememesi için mücadelemiz 2018 yılında da devam edecek.

E-Okul ve MEBBİS güvenlik kodları artık daha erişilebilir

Öğretmenlerin en çok kullandığı iki sistem E-Okul ve MEBBİS. Ancak E-Okul güvenlik ekranındaki sesli güvenlik kodunun tüm tarayıcılarda çalışmaması ve sesin kalitesiz oluşu önemli bir sorundu. Ayrıca MEB bünyesindeki sitelerin bir kısmında sesli güvenlik kodu hiç bulunmuyordu. MEB ile yürüttüğümüz iletişim sayesinde artık E-Okul güvenlik kodlarına tüm tarayıcılardan sesli olarak ulaşılabiliyor. Ayrıca MEB bünyesinde sesli güvenlik kodu bulunmayan sayfa sayısı da oldukça azaldı. Konu takibimizde olmaya devam ediyor.
(Detaylar için tıklayın)

ÖSYM sınavlarında az görenler ek süre talep edebilecek

ÖSYM'nin düzenlediği sınavlarda az gören adayların okuma hızlarıyla görme kaybı olmayan adayların okuma hızlarının aynı şekilde değerlendirilmesi, sınav adaletine uygun düşmüyordu. Bu nedenle EGED olarak yıllardır az gören adaylar için ek süre verilmesi gerektiğini savunduk. Gelinen noktada, derneğimizin de müdahil olduğu bir komisyon kararıyla, görme bozukluğu oranı yüzde 25 ve üzerinde olan ve soru kitapçığını kendisi okuyabilecek durumdaki az gören adaylara 2018'den itibaren yapılacak sınavlarda ek süre verilecek.
(Detaylar için tıklayın)

HalkBank mobil uygulamaları artık erişilebilir

HalkBank internet şubesinde yapılan bir güncellemeyle, daha önce erişilebilir olan hiçbir alan görme engelli bireyler tarafından kullanılamaz olmuştu. Bu durum önce kamuoyu yaratılarak HalkBank yetkililerine iletildi, ardından yetkililerle temas kurularak mobil uygulamanın erişilebilir hale gelmesi sağlandı. İnternet şube için de çalışmalar sürüyor.
(Detaylar için tıklayın)

Engelsiz Seçim süreci devam ediyor

EGED, görmeyen vatandaşların erişilebilir biçimde tek başına oy kullanabilmesi yönünde yürütülen mücadelede daima aktif rol oynadı. Engelsiz Erişim Derneği ile birlikte 3 Aralık 2016 tarihinde yaptığımız görüşme sayesinde, bu süreç yeniden hız kazandı. Sonraki dönemlerde de bu mücadele devam etti. Konuyla ilgili kesin bir çözüme ulaşıncaya kadar mücadelemiz sürecek.
(Engelsiz Seçim Çalıştayı notları için tıklayın) (YSK internet sitesinin erişilebilirliği toplantısı hakkında detaylar için tıklayın) (Emre Taşgın'ın Engelsiz bir seçimin gerçekleşmesi bizim elimizde başlıklı yazısı için tıklayın)

EGED'in sürekli online çalışmaları

2017 yılında EGED'in online ortamda yürüttüğü sürekli çalışmaları ise şöyle sıralayabiliriz:

E-posta grubumuz 2017'de de aktifti

E-posta grubumuz, 2017 yılında da engelli hakları özelinde eğitime dair yapılan paylaşımların merkezi oldu.
(E-posta grubumuzun 2017 panoraması için tıklayın)

Aylık değerlendirme toplantılarımız gündem belirledi

2017 yılında 11 defa, farklı konu başlıklarıyla aylık online değerlendirme toplantısı düzenledik. Bu toplantılarda herkes belirlenen gündeme dair görüşlerini özgürce dile getirdi. Öyle sanıyoruz ki, bu toplantıların en az birinde mutlaka size hitap eden bir şeyler konuşmuşuzdur. Serbest kürsü formatındaki aylık değerlendirme toplantılarımız 2018 yılında da devam edecek!
(Detaylar için tıklayın)

EGED radyo yine sizlerleydi

Engellilik kavramı ve erişilebilirlik üzerine yayınlar 2017 yılında yine EGED radyo'da sizlerle oldu.
Üstelik artık daha önce gerçekleşmiş radyo programlarının kayıtlarıyla söyleşi, seminer, panel vebenzeri toplantıların içerikleri de EGED radyoda.
Engellilik ve genel kültür içerikli yayınların yapıldığı radyomuz hakkında bilgi sahibi olmak ve dinleme seçeneklerini görüntülemek için
http://www.eged.org/radyo
adresini ziyaret edebilirsiniz.

EGED; bunlar dışında da birçok konuda mücadele yürütmeye devam ediyor. Aktif olduğu illerde etkinlikler gerçekleştiriyor, farklı konularda projeler üretiyor, alanıyla ilgili sorunları belirleyebilmek için anketler ve araştırmalar düzenliyor. Yaptığımız her faaliyet, gerçekleştirdiğimiz tüm projeler, bulunduğumuz her idari ve hukuki girişim, yayınladığımız her rapor ve daha fazlası, www.eged.org internet adresinde takipçilerimize sunuluyor. Birçok özgün içeriği bünyesinde barındıran EGED internet sitesi, artık arama motorlarında daha ön sıralarda yer alıyor.

İşte; 2017 bizim için böyle geçti. Her günümüz dolu doluydu dersek herhalde yanılmış olmayız.
2018 yılında daha güçlü olmak ve değişimi birlikte gerçekleştirebilmek için işin mutfağında yer almak istiyorsanız bize katılabilirsiniz. Bunun için EGED'e nasıl üye olabileceğinizi inceleyebilirsiniz

Değişim, ancak ve ancak, birlikte gerçekleşir!

kategori: