GEÖP 10 yaşında!

Değerli GEÖP sakinleri,

Bundan tam 10 yıl önce, yani 16 Haziran 2009 tarihinde, birkaç görme engelli üniversite öğrencisinin girişimiyle bir e-posta grubu kuruldu. Grubun amacı görmeyenlerin eğitim - öğretim hayatı esnasında karşılaştığı sorunların ve çözüm önerilerinin ele alınmasıydı. Özellikle de üniversite öğrencileri materyal paylaşımı, erişilebilirlik ve karşılaştıkları ayrımcı uygulamalarla ilgili fikir tartışmalarını yapmaya başladılar. Grup zamanla benimsendi; öğrenciler mezun oldu ve meslek sahibi olmaya başladı; aramıza yeni öğrenciler katıldı; fikirler çoğaldı; gruba sığmadı ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) kurularak dernek bünyesinde hayata geçmeye başladı.

Bugün, birçok sosyal medya paylaşım platformu olmasına rağmen, GEÖP halen engelli hakları ve bunun özelinde eğitim sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı bir platform olmaya devam ediyor. Devam ediyor, çünkü halen çözülmeyi bekleyen birçok sorunumuz var. Halen buradayız, çünkü bu sorunları çözmek için somut ve elle tutulur önerilerimiz var. Yazmaktan ve paylaşmaktan bıkmıyoruz, çünkü değişimin gerçekleşeceğine dair umudumuz var. Umudumuz var, çünkü daha önce burada dile getirilen sorunlardan bir harekete dönüşerek birlikte çözdüğümüz birçok kazanım var. Bazen birbirimizi kırsak ve öfkeyle sert kelimelerin klavyelerimizden dökülmesine izin versek de, hayatın her alanında aktif olmak için mücadele etmeye motivasyonu olanların burada bulunduğuna dair inancımız var. İnancımız var, çünkü gruptaki herkesin değerli fikirleri var. O değerli fikirlerin dile getirilmesi sayesinde hiçbir ortamda olmayan bir zenginliğimiz var. Kısacası, şu ana kadar değişimi birlikte gerçekleştirdiğimiz için, gelecekte de bunun devam edeceğine dair heyecanımız var!

O halde GEÖP'te yazmaya devam edelim. Yazdıklarımız eleştirilecek diye korkmayalım. Kendimizi doğru cümlelerle ifade edemeyeceğimizden çekinerek düşüncelerimizi paylaşmayı ertelemeyelim. Bize basit gelse de, bulduğumuz bir çözümün başka bir arkadaşımızın hayatını nasıl değiştirebileceğini düşünelim ve paylaşmaya devam edelim. Burada fikirlerimizi tartışalım, uygulanabilir çözüm önerileri üretelim. Ürettiğimiz bu çözümleri nasıl hayata geçirebileceğimizi araştıralım. Bir yerde uygulanmaya başlayan bu çözümleri hangi yöntemlerle yaygınlaştırabileceğimizi sorgulayalım ve elimizdeki imkanları kullanalaım. Sonra da birlikte gerçekleştirdiğimiz değişimleri keyifle izleyelim!

Bugün GEÖP 10 yaşında. Zaman zaman bazı şeyler kulağımıza gelse de, GEÖP'ün kimlerin hayatında nasıl değişimler yarattığını bilmiyoruz. Eğer siz de isterseniz, grubun kimlere neler kattığını birlikte okumayı arzu ediyoruz. Hatta Twitter ve Facebook'ta #geöp10yaşında etiketiyle bunları dile getirerek GEÖP'ü daha görünür kılabiliriz. Böylelikle yeni yaşımızı hep birlikte kutlar, birbirimize kattıklarımızı beraber görürüz.
Unutmayalım; değişimi gerçekleştirmek için, önce paylaşım gerek!

GEÖP'e nasıl üye olabilirim

Grubumuza üye olmak için
1) gormeengelli-ogrenciler+subscribe@googlegroups.com e-posta adresine konu kısmı dahil olmak üzere boş bir ileti gönderebilir,
2) www.eged.org/egrup adresinde bulunan kısa formu doldurabilir,
3) bilgi@eged.org e-posta adresine kendinizi tanıtan kısa bir ileti gönderebilir
4) Gmail hesabınızla E-posta Grubu Ana Sayfası'nda yer alan başvuru bağlantısındaki yönergeleri uygulayabilirsiniz.
Eğitimde görme engelliler, genel eğitim sorunları ve engellilere yönelik duyuruların paylaşıldığı grubumuza isteyen herkes katılabilir.

kategori: