Görme Engelli Gençler İçin Yurt Dışı Fırsatları Semineri

Seminer: Görme Engelli Gençler İçin Yurtdışı Fırsatları Semineri
Yer: Çankaya Belediyesi Hizmet Binası Toplantı Salonu: Mithatpaşa Caddesi, No: 52 Kızılay-Çankaya/ANKARA
Tarih: 15 Mart 2014 Cumartesi, 13.30-17.00

Ülkemizde, gerek eğitim, gerekse kişisel gelişim amacıyla, başta AB ülkeleri olmak üzere gençler için yurt dışı imkanları her geçen gün artmaktadır. Söz konusu imkanlardan dezavantajlı grupların daha fazla faydalanabilmesi için öncelik tanınmasına rağmen, birçok görme engelli genç bu konuda yeterli bilgiye sahip değildir. Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak düzenleyeceğimiz “Görme Engelli Gençler İçin Yurtdışı Fırsatları” başlıklı seminer programında, Görme engelli gençlerin toplumda daha üretken bireyler olarak yer alabilmeleri ve kişisel gelişimine katkı sağlayacak yurt dışı fırsatları hakkında fikir sahibi olabilmeleri için, konuyla ilgili uzman kişilerin bilgisine ve daha önce yurt dışı deneyimi yaşamış görme engelli bireylerin izlenimlerine yer verilecektir.

Seminer Programı:

Seminerimizin 1. bölümünde, Ulusal Ajans uzmanlarından Alim Sarıaslan, 2014–2020 yılları arasında Türk Ulusal Ajansı tarafından uygulanacak olan Erasmus+ Programı hakkında temel bilgiler verecek. Aynı bölümde, üyelik başvurusu yaptığımız ve kabul aldığımız, merkezi Belçika’nın Liege şehrinde bulunan VİEWS İnternational isimli uluslar arası kuruluşun temsilcileriyle canlı bağlantı kurularak, kendilerinden görme engelli gençlerin gelişimine yönelik yürütmekte oldukları faaliyetler hakkında bilgi alınacak. Seminerimizin 2. bölümünde ise, eğitiminin bir kısmını yurt dışında tamamlamış görme engelli kişilerin deneyimlerine yer verilecek. Bu bağlamda; Milli Eğitim Bakanlığı’nın YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) bursu aracılığıyla, San Francisco state university’de (California/Amerika) görme engelliler eğitimi alanında yüksek lisans yapmış bulunan ve halen university of Birmingham (İngiltere) adlı üniversitede aynı branşta doktora yapan Önder İşlek ve Norwegian University of Science and Technology (Norveç) adlı üniversitede Dilbilimi ve Dil Edinimi alanında yüksek lisans yapmış olan Hande Keykubat, yurtdışındaki eğitim–öğretim dönemlerine ilişkin tecrübelerinden bahsedecekler. Ayrıca, Claire Özel, ülkemizden yurtdışına Erasmus programı ile öğrenim görmek amacıyla çıkan görme engelli öğrencilerin deneyimlerine ilişkin gözlemlerini aktaracak.

İletişim/Ulaşım:

Seminerimiz, 15 Mart cumartesi tarihinde, 13.30-17.00 saatleri arasında, Mithatpaşa Caddesi, No: 52 adresinde bulunan Çankaya Belediyesi Ek Hizmet Binası'nın toplantı salonunda gerçekleştirilecektir. Seminerle ilgili sorularınız için aşağıdaki telefon numaralarıyla ile irtibat kurabilirsiniz.
Emre Taşgın: 0506–261–29–61
Muharrem Ocal: 0535–597–43–80
Gökhan Çapanoğlu: 0537–401–87–99

Kayıt:

Verimli bir organizasyon gerçekleştirilebilmesi için katılımcıların seminer kayıt formunu 14 Mart tarihine kadar doldurmaları gerekmektedir. Seminer için katılım ücreti alınmamaktadır. Seminer kayıt formu, bu sayfada, sosyal medya bağlantılarının altında yer almaktadır. Zorunlu alanlar * (yıldız) işaretiyle belirtilmiştir.
Facebook Etkinlik Sayfasına Gitmek İçin Tıklayın

İlgili Alanlar: 
Telefon numaranız gerek duyulduğu takdirde sizinle iletişim kurulabilmesi amacıyla alınmaktadır.
E-posta adresiniz gerek duyulduğu takdirde sizinle iletişim kurulabilmesi amacıyla alınmaktadır.
Tarafımızca bilinmesini istediğiniz hususları bu alana belirtebilirsiniz.