Merve Erten Eğitim Bursu 2021 - 2022 dönemi başladı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından, 2020 yılında vefat eden Yönetim Kurulu üyesi Avukat Merve ERTEN adına bir burs fonu oluşturuldu. EGED, Burs fonuna dair tüm gelişmeleri fona destek veren kişilerle şeffaf bir şekilde paylaşıyor. Burs hesabına verilen katkılar ve derneğin öz kaynakları kullanılarak bu eğitim öğretim dönemi için 2021 kasım ayından 2022 yılı haziran ayına kadar olan süreçte, aylık 350 TL olmak üzere 5 öğrenciye burs verilmesi planlandı.
Burs başvurularına dair iş ve işlemleri dernek bünyesinde oluşturulan burs değerlendirme ekibi yürüttü. Burs değerlendirme ekibinin dernek yönetim kurulunun kendi içerisinden belirlediği bir üye, mali sekreter, eğitim öğretim sekreteri, Eğitim Komisyonu genel sorumlusu, Uzaktan Eğitim Akademisi Yürütme Kurulu koordinatörü ve Merve Erten'in ailesinden bir kişiden oluşması öngörülmüştü. Bu kapsamda burs değerlendirme ekibi Ali ÖZTÜRK, Demet BUDAK, Oğuzhan AL, Özlem ERTEN YETER ve Şeyma BÜYÜKURVAY’dan oluştu.
Merve Erten Eğitim Bursu için başvurular 7 Aralık 2021 - 7 Ocak 2022 tarihlerinde alındı. Burs formuna toplam 44 başvuru yapıldı. Burs değerlendirme ekibi yaptığı ilk toplantıda birden fazla gönderilen formları, engel durumu, öğrenim düzeyi, not ortolaması gibi genel şartları gözeterek bir eleme yaptı. Daha sonra ekip bir puanlama sistemi geliştirdi. Bu puanlamada, öğrencilerin KYK dışında burs alıp almadığı, KYK dışında bir kurumdan burs alıyorsa bursun tutarı, Öğrenim gördüğü sırada nerede kaldığı, anne ve babanın birliktelik durumu, anne ve babanın öğrenciye sağlayabildiği maddi imkanlar, ailenin kaldığı konut durumu, üniversitede okuyan kardeş sayısı ve diğer maddi imkanlar gibi kriterler değerlendirilerek bir sıralama belirlendi. Bu listede en yüksek puan alan 9 öğrenciyle mülakat gerçekleştirildi. Öğrencilerle yapılan 15 dakikalık mülakatlarda; aile evinde kaç kişi yaşadığı, ailenin gelir durumu, ailenin mal varlığı, öğrencinin ihtiyaçlarını nasıl karşıladığı, evde bakım ve 2022 engelli maaşı gibi gelirler, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve AV. Merve ERTEN’e dair fikirleri, öğrencisi olduğu bölüme ve geleceğe dair planları üzerinde görüşme yapıldı. Burs formuna gelen cevaplarla birlikte mülakat esnasında verilen cevapların tutarlılığı değerlendirildi ve gelir durumuna göre 5 öğrenci burs almaya hak kazandı. Öğrencilerden burs için; kimlik fotokopisi, Sağlık kurulundan alınmış engellilik durumunu gösterir rapor veya engelli kimlik kartı, İkametgah belgesi, Öğrenci belgesi, 2021 - 2022 eğitim öğretim döneminde kayıt olanlar için ÖSYM sonuç belgesi, Ara sınıflarda öğrenim görenler için not döküm belgesi (transkript), aile bireylerinin gelir durumunu gösteren mali belgeler (hizmet dökümü, bordro vb.), Adli sicil belgesi ve öğrenciler tarafından formda veya mülakatta beyan ettikleri diğer unsurları belgeleyici belgeler istendi.
Sonuç olarak 5 örenci burs almaya hak kazandı. Öğrencilere, belgelerini teslim etmelerinin ardından 14.02.2022 tarihinde 2021 Kasım ve 2022 Şubat aylarını kapsayan 4 aylık burs ödemeleri gerçekleştirildi.
Merve Erten Eğitim Bursuna katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.
Kamuoyunun bilgisine sunulur...
Merve Erten Eğitim Bursu için başvurular başladı haberi için tıklayın
Merve Erten'in 1. vefat yıl dönümünde hazırladığımız videoyu izlemek için tıklayın
Merve Erten hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği Burs Yönergesi için tıklayın

kategori: 
İlgili Alanlar: