Uluslararası Kent ve Engelliler Çalıştayı'na Katıldık

18-22 Nisan tarihlerinde Van-Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kent ve Engelliler Çalıştayı'na derneğimiz adına Emre Taşgın katıldı.
Taşgın, çalıştayın 2. gününde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle üniversite kampüsünü gezdi. Kampüsteki fiziki eksiklikler tesbit edilerek fotoğraflandı ve yetkililere sunuldu. Aynı gün öğleden sonra yapılan erişilebilirlik oturumunda kampüsteki fiziki eksikliklerden bahseden Taşgın, inşaat halindeki kütüphanenin erişilebilirlik standartlarına uygun şekilde hizmete açılması gerektiğini belirtti. Öte yandan erişilebilirlik kavramının yalnızca fiziki ortamlara ulaşım olarak ele alındığını, fakat bilgiye erişimin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Çalıştayın 3. gününde, açılış töreninin ardından sunumlar kısmına geçildi. Taşgın bu bölümde yaptığı sunumda, üniversitelerin 2005 yılından bugüne engelli bireylere sağladığı imkanları değerlendirdi. Mevcut durumun geçmişe göre son derece umut verdiğini fakat daha yapılması gereken çok iş bulunduğunu ifade eden Taşgın, bu süreçte engelli öğrencilerin de karar alma süreçlerinde etkin olarak yer alması gerektiğini savundu. Sunumunun ikinci bölümünde dernek olarak yürütmekte olduğumuz Engelsiz Kampüs adlı projeden bahseden Taşgın, üniversite engelli birimlerine işbirliği çağrısında bulundu.
Fotoğraflar İçin Tıklayın" target="_blank">Fotoğraflar İçin Tıklayın

İlgili Alanlar: