Filistin Halkının Uğradığı Zulüm ve Savaşların Yol Açtığı Sakatlığa İlişkin Basın Açıklaması

Basına ve kamuoyuna,

Savaş, hiç kuşkusuz, insanoğlunun geçmişten bugüne yarattığı canavarların en kanlısıdır. İnsanlık tarihi boyunca savaşlardan ötürü sayısız insan hayatını kaybetmiştir ve halen kaybetmeye devam etmektedir. Savaş, insan hayatını sona erdirmesinin yanında, insanın yaşama hakkının temel prensiplerinden biri olan ruh ve beden bütünlüğüne de zarar vermektedir. Bir başka deyişle bir yerden geçip giden savaş, arkasında yalnızca ölü tenler bırakmamakta, yaralanmış beden ve ruhlar da bırakmaktadır.
Yalnızca ikinci dünya savaşında çatışmalara girmedikleri halde sadece savaş bölgesinde oldukları için ELLİ MİLYONDAN fazla insan hayatını kaybetmiş, bir o kadarı, belki de daha fazlası sakat kalmıştır. Bugün mantık kurallarına göre sadece bu büyük katliama bakarak dahi yeryüzünde savaş diye bir lanetin olmaması beklenir; ancak durum mantık kurallarına uygunluk arz etmemekte, vahşilik kanlı dişlerini göstere göstere cennet olması gereken dünyamızı kana, ateşe bulamaktadır.
İçinde bulunduğumuz şu günlerde, Filistin’de ve dünyanın başka yerlerinde, çocuk, genç ve yaşlı fark etmeksizin, sivil halk bu kanlı pençelerin sardığı boğazlarını kurtarmaya çalışmakta, alabildikleri ilk nefeste muhatap oldukları zulmü dünyaya haykırmaya çabalamaktadır. Dünyanın birçok yerinde süregelen kirli savaşlarda kullanılan bombalar ve mayınlar sonucunda her gün yüzlerce insan bir veya birden fazla uzvunu kaybetmekte, patlayan her mayın, atılan her bomba, maalesef telafi edilemez sakatlıklara yol açmaktadır.
Abluka altındaki Gazze şehrinde İsrail devletinin akıl almaz saldırıları karşısında hayatta kalma mücadelesi veren Filistin halkının gündemde olduğu bir dönemde, dünyanın ateşle boğuşan tüm bölgelerinde yaşayan sivil halkın hedef alındığı bir ortamda, bizler, Eğitimde Görme Engelliler derneği olarak;
Başta İsrail devleti olmak üzere, insan yaşamını böylesine hunharca yok eden, dünyayı kana ve ateşe bulayan her kişi ve kurumu şiddetle lanetliyoruz.
Bizler, artık ölümlerin, sakat kalmaların sona ermesini, bunların acıyla hatırlayacağımız insanlık hatırası haline gelmesini istiyoruz.
Bizler, dünya üzerindeki en kanlı canavarın yok edilmesi için, ulusal ve uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz.
Gelin, Filistin'de ve dünyanın öteki çatışmalı bölgelerinde; çocukların, gençlerin, yaşlıların, kısacası insanların, savaşlar sebebiyle ölmemesi için bu kan tüccarlarına birlikte karşı koyalım, onu kendi karanlığında boğalım!

Eğitimde Görme Engelliler Derneği
www.egitimdegormeengelliler.org