Başkent Üniversitesi Kütüphanesi'ni Ziyaret Ettik

Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak; Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında, Başkent Üniversitesi Engelliler Birimi'nden gelen davet üzerine, üniversite kütüphanesini ziyaret ederek, engelli öğrencilere yönelik geleştirdikleri düzenlemeleri yerinde görme imkanı elde ettik.

Başkent Üniversitesi kütüphanesine gittiğimizde bizi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Nermin Gül karşıladı. Kendisi bize kütüphane binasının yeni inşa edildiğini, bu süreçte yeni yapılacak binanın engelli bireylerin erişimine uygun tasarlanmasına dikkat edildiğini söyledi. Görme engelli öğrencilere yönelik bir oda tahsis ettiklerini aktaran Gül, bu odada kabartma (Braille) yazıcı, kabartma ekran, kitap okuma makinesi, ekran okuyucu yazılım yüklü 5 bilgisayar ve büyüteç bulunduğu bilgisini verdi. Gül ayrıca; Başkent Üniversitesi'nde öğrenim görmeyen görme engelli öğrencilerin de bu merkezden yararlanmasını arzu ettiklerini belirtti.
Daha sonra sözü edilen görme engelliler birimine giderek temin edilen araçları görme imkanı elde ettik. Ardından kütüphanenin diğer alanlarını da gezerek buraların ortopedik engelli bireyler için erişilebilirliğini gözlemledik. Kitapların bulunduğu raflar arasında bir boşluğun oluşu, giriş ve çıkışlarda rampaların bulunması, engelli tuvaletine yer verilmesi gibi düzenlemeler ilk bakışta dikkatimizi çekti. Ayrıca dilediği kitaba erişmekte güçlük yaşayan engelli bireylere de talep etmeleri halinde görevli bir kişinin refakat edebileceği bilgisini edindik.
Son olarak; kendilerine, gelecekte mevcut bulunması halinde yararlı olacağını düşündüğümüz düzenlemeler hakkında çözüm önerilerimizi sunduk ve bundan sonraki süreçte üniversitenin engelli bireylerin erişimine uygun düzenlemeleri yapması hususunda gerekli işbirliğini sağlamaya hazır olduğumuzu vurguladık.
Fotoğraflar için tıklayın

kategori: