14. Aylık değerlendirme toplantısı, Engelli öğretmen atamalarının geleceği

Etkinlik: 14. Aylık online değerlendirme toplantısı, Engelli öğretmen atamalarının geleceği
Tarih: 25 Nisan 2017 Salı, 20.30
Yer: Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantısı kanalı
Host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyenler: EGED - Öğretmenlik ve İstihdam Komisyonu EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2016 - Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları doğrultusunda, 3 Nisan tarihinde 1.500 engelli öğretmenin atamasını yaptı. Ataması yapılan engelli öğretmenler kendilerinden istenen evrakları 17-28 Nisan tarihleri arasında atandıkları ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edecek. Ancak yapılan atama beraberinde bazı eleştirileri de getirdi. Bunlardan ilki açılan 1.500 kadronun tamamının doldurulamadığı yönünde oldu. Özellikle biz görme engelli öğretmenlerin mağdur olduğu konu ise Bakanlık tarafından istenen "öğretmenlik yapabilir" raporu. Birçok ilden bu raporu alamayan öğretmenlerin mağduriyeti derneğimize ulaşıyor. Bu nedenle, derneğimiz Öğretmenlik ve İstihdam Komisyonu ile İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu ortaklığıyla gerçekleşecek 14. aylık online değerlendirme toplantımızda, "engelli öğretmen atamalarının geleceği" konusunu masaya yatıracağız.
25 Nisan salı akşamı, 20.30'da, Akdeniz Üniversitesi - TeamTalk sunucularında gerçekleşecek toplantımız dahilinde aşağıdaki sorulara yanıt bulmaya çalışacağız:

*Engelli öğretmenler nasıl bir yöntemle atanmalıdır?
*Engelli öğretmenler adaylık sürecinde ne gibi sorunlarla karşılaşmaktadır, bunlara dair ne gibi çözüm önerilerinde bulunulabilir?
*Engelli öğretmenlerden daha önce istenmeyen fakat Haziran 2016 döneminden itibaren istenen "öğretmenlik yapabilir" raporunun nedeni ne olabilir?
*"Öğretmenlik yapabilir" raporunun alınmasında ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?
*Bu raporun bir hukuki dayanağı var mıdır? Şayet engelli öğretmenler aleyhinde bir mevzuat düzenlemesi varsa bunun değişmesi için neler önerilebilir, nasıl bir stratejiyle hareket edilmelidir?
*Bakanlığa "öğretmen olabilir" raporu istemesi yerine başka bir çözüm önerisinde bulunmaya gerek var mıdır, varsa bu öneriler neler olabilir?

Tüm bu konular üzerinde beyin fırtınası yapmak ve ortak bir zeminde buluşulması halinde harekete geçmek amacıyla karar almak için yapacağımız toplantımıza; görme engelli öğretmenleri, öğretmen adaylarını, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ve katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz!

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

İlgili Alanlar: