15. Aylık değerlendirme toplantısı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanun tasarısının görme engelli kütüphanelerine etkisi

Etkinlik: 15. Aylık online değerlendirme toplantısı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanun tasarısının görme engelli kütüphanelerine etkisi
Tarih: 31 Mayıs 2017 Çarşamba, 21.30
Yer: Akdeniz Üniversitesi TeamTalk sunucusu, Aylık değerlendirme toplantısı kanalı
Host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu

Hakkında

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Taslağı yayınlanarak; ilgili kurum, kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerin görüş ve önerilerine açıldı. Kanun tasarısına ve görüş bildirme alanına http://www.telifhaklari.gov.tr/kanuntasarisi/index internet adresinden ulaşılabiliyor. Tasarı hakkında görüşler 5 Haziran 2017 tarihine kadar iletilebiliyor.
Tasarıda görme engellilere hizmet veren kütüphaneleri ilgilendiren madde şu şekilde:
“4. Engellilerin kullanımına yönelik serbesti
MADDE 38/C- Alenileşmiş eserlerin engelliler için üretilmiş format ve nüshalarının, makul koşullarda edinilebilecek şekilde ticari dolaşımda bulunmaması halinde, engellilere yönelik hizmet veren ve Bakanlıkça yetkilendirilen eğitim kurumu, kütüphane, dernek, vakıf gibi kuruluşlar tarafından sesli ve görsel betimlemeler de dâhil olmak üzere, engellilerin engeline yönelik özel biçimlerde, ticarî amaç güdülmeksizin çoğaltılması, yayılması, uluslararası değişimi, temsili, umumi mahallerde iletilmesi veya bireysel olarak seçtikleri yer ve zamanda engellilerin erişimine sunulması serbesttir. Eserde, engellinin kullanımına sunulması için gerekli olanlar dışında değişiklik yapılamaz. Bu format ve nüshalar üzerinde hak sahipleriyle ilgili bilgiler ve kullanım amacı belirtilir.
Birinci fıkra uyarınca oluşturulmuş format ve nüshalar hiçbir şekilde doğrudan veya dolaylı ticari menfaat sağlamak amacıyla kullanılamaz."
Tasarının bu şekline çeşitli yorumlar yapılıyor. Bunlar arasında öne çıkan iki görüş var:
1) Tasarı bu haliyle yasalaşırsa, ticari dolaşımda bulunan erişilebilir bir eser görme engellilere hizmet veren bir kütüphanede bulunamayacak.
2) Görme engellilere kütüphanecilik hizmeti verecek kuruluşlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yetkilendirilecek. Yetki alamayan kuruluşlar bu hizmeti veremeyecek.
EGED - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak; biz görme engelli kitapseverleri ilgilendiren bu önemli kanun tasarısının getiri ve götürülerini tartışmak; ayrıca ortak bir zeminde buluşulması halinde Bakanlığa görüş belirtmek amacıyla, düzenleyeceğimiz 15. aylık online değerlendirme toplantımızın konusunu "Fikir ve Sanat Eserleri Kanun tasarısının görme engelli kütüphanelerine etkisi" olarak belirledik. Toplantı, 31 Mayıs 2017 çarşamba akşamı, 21.30'da, Akdeniz Üniversitesi - TeamTalk sunucularında gerçekleşecek.
Toplantımıza; görme engelliler alanında hizmet veren kütüphanelerin temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarının üye ve yöneticilerini, engelli hakları alanında donanımlı avukat arkadaşlarımızı, görme engelli kitapseverleri ve konuya katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz!

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, Akdeniz Üniversitesi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:
host adresi: eob.akdeniz.edu.tr
TCP bağlantı noktası: 10333
UDP bağlantı noktası: 10333
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız