2018 Engelsiz Bilişim Kongresi'ne katıldık

EGED, 2018 Engelsiz Bilişim Kongresi'nde aktif olarak yer aldı!
Üyesi olduğu Engelsiz Bilişim Platformu tarafından Manisa'da 5-7 Eylül tarihlerinde düzenlenen 2018 Engelsiz Bilişim kongresi'ne düzenleyici kurum olarak katılan EGED, kongrenin çeşitli aşamalarında etkin olarak rol oynadı.
Engelsiz Bilişim Ödülleri jüri üyeleri arasında EGED Başkanı Emre Taşgın ve Bilişim Komisyonu üyemiz İbrahim Elibal yer aldı.
6 Eylül tarihinde gerçekleşen "BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ETKİN KULLANIMI ve ERİŞİLEBİLİRLİK" başlıklı oturumda EGED Başkanı Emre Taşgın, erişilebilirlikte doğru bilinen yanlışlar temalı bir sunum gerçekleştirdi. Taşgın sunumunda; web tasarımcılarına, uygulama geliştiricilerine ve karar alıcı durumda bulunan yöneticilere seslenerek, erişilebilirliğin neden ihtiyaç olduğu ve hangi konularda nasıl tutum sergilenmesi gerektiği konularında aktarımda bulundu.
Sunum videosunu izlemek için tıklayın
Aynı gün gerçekleşen "Sosyal Medya Erişilebilirliği" başlıklı oturumda, İbrahim Elibal "Sosyal Medyada Ayak İzlerimiz" adlı sunumunu gerçekleştirdi. Elibal özetle, internette kişisel bilgilerimizi verirken çok dikkatli olmamız gerektiğini ve sosyal medyada yaptığımız her türlü paylaşımın bize ait bir ayak izi oluşturduğunu anlattı.
7 Eylül tarihinde EGED olarak gerçekleştirdiğimiz oturumda ise, bilişim temelli projelerimizden, görme engelli öğretmenlerin bilgiye erişim sorunlarından ve görme engellilerin dünden bugüne bilgiye erişim serüveninden bahsettik.

Konuşmacılar ve sunum videoları:

Görme Engelli Öğretmenlerin Dijital Eğitim Projelerine Erişim Durumları, İsmail Çevikbaş

Engelsiz Nota Projesi, Ali Alpaslan
Uzaktan Eğitim Akademisi Projesi, Emre Taşgın
Heryerde Braille Kampanyası, Oğuzhan Al
Dünden Bugüne Görmeyenlerin Bilgiye Erişim Serüveni, İbrahim Elibal

Sunum videosunu tek parça haline izlemek için tıklayın

İlgili Alanlar: