31. Aylık Online Değerlendirme Toplantısı, Bankalarda erişilebilirlik

Etkinlik: 31. Aylık Online Değerlendirme Toplantısı, Bankalarda erişilebilirlik
Tarih : 20 Mart 2019 çarşamba, 19.30
Yer : EGED Uzaktan Eğitim Akademisi, Aylık değerlendirme toplantıları kanalı
Host adresi: eged.org
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged

Hakkında

Aylık değerlendirme toplantılarımızda, gündemde yer alan konular ele alınmaya ve çözüm önerileri tartışılmaya devam ediliyor!

Bilindiği üzere, görme engelli vatandaşlar olarak bir banka şubesinde çok farklı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Söz gelimi, hesap açarken veya para çekerken imzamızı bir şahitle atmaya zorlanmak, işlemlerimizi vekalet vererek yaptırmamızın istenmesi, el yazısıyla "teslim aldım" benzeri ifadeleri yazmamızın talep edilmesi gibi uygulamalar, karşılaştığımız problemlerin en önemlileri.

EGED olarak bankaların erişilebilirliği konusuna kurulduğumuz 2013 yılından bu yana önem verdik. İlk olarak HalkBank mobil uygulamalarında erişilebilirlik iyileştirmelerinin yapılması noktasında kendileriyle iş birliği yürüttük ve bu süreç halen devam ediyor. QNB Finans Bank - Enpara iOS mobil uygulamasındaki kredi başvurusu alanında VoiceOver ekran okuyucu açıkken karşılaşılan "işleme devam etmek için çözüm merkezini arayın" şeklindeki ayrımcı uygulama, tarafımızca BDDK'ya şikayet edildi. En son olarak ise; DenizBank yetkililerinden, bankanın iOS mobil uygulamasında kredi ve kredi kartı başvuru alanlarında çıkan "çözüm merkezini arayın" şeklindeki uyarının Nisan ayında yayınlanacak güncellemeyle kaldırılacağının taahhüdünü Genel Müdür Yardımcılığı seviyesinde aldık. Yine aynı görüşmede, EGED ve DenizBank'ın banka şubelerinde karşılaşılan sorunların çözümü için iş birliği içerisinde hareket etmesi de kararlaştırıldı. EGED, sorunların anlık çözümlerle değil, kalıcı olarak giderilmesi için bu alandaki çalışmalarına devam edecektir.

EGED'in bu konuda şu anki gündeminde, banka şubelerinde bir personelin görme engelli bir kişiye nasıl davranması ve hangi mevzuatlar çerçevesinde işlem yapması gerektiğini hatırlatan bir bilgi notu hazırlamak ve bu belgeyi BDDK aracılığıyla tüm bankalara ulaştırılmasını sağlamak; ayrıca belgelerde el yazısıyla yazılması istenen "teslim aldım" vb. ifadelerin farklı yöntemler kullanılarak beyan edilmesi için mevzuat değişikliği önerisinde bulunmak konuları var.
Bundan hareketle, 31. aylık değerlendirme toplantımızın konusunu "bankalarda erişilebilirlik" olarak belirledik. Avukat Bayram Şahin Aydın'ın moderatörlüğünü yapacağı toplantımızda şu konulara değinilecek:

*Banka şubelerinde karşılaşılan sorunlarla mücadele edebilmek için kriz yönetimi konusunda Avukat Bayram Şahin Aydın tarafından bir bilgilendirme yapılması,
*Bankalarda karşılaşılan ve genel olarak bilinen sorunların dışında, şu ana kadar gündeme gelmeyen konuların dile getirilmesi,
*Banka şubelerinde görme engellilere yönelik uygulanması gereken prosedüre ilişkin hazırlanacak metinde yer alması istenen konuların belirlenerek, bir iş bölümü yapılması,
*Mevzuat değişikliği önerimizi destekleyecek yöntemlerin tartışılması.
20 Mart 2019 çarşamba akşamı, 19.30'da, EGED - Uzaktan Eğitim Akademisi TeamTalk sunucularında gerçekleşecek toplantımıza, konuya dair katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz.

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, EGED – Uzaktan Eğitim Akademisi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:

host adresi: eged.org
TCP bağlantı noktası: 10333 (Genellikle standart olarak bu şekilde ayarlıdır)
UDP bağlantı noktası: 10333 (Genellikle standart olarak bu şekilde ayarlıdır)
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Kanal: Aylık değerlendirme toplantıları

TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız