Bankalarda erişilebilirlik konulu 31. aylık değerlendirme toplantısı tutanağı ve ses kaydı

Derneğimiz İletişim, Etkinlik ve Farkındalık komisyonunca, her ay farklı gündemlerle düzenlenen “Aylık Değerlendirme Toplantı”larının otuz birincisi, “Bankalarda Erişilebilirlik” başlığıyla 20 Mart 2019 tarihinde, EGED - Uzaktan Eğitim Akademisi Team Talk sunucularında gerçekleştirildi.
Toplantıda, Av. Bayram Şahin Aydın ve Av. Can Serhat Bağrıyanık’ın yanı sıra fikir beyan etmek isteyen 20’ye yakın katılımcı hazır bulundu.
Toplantıyı modere eden Av. Bayram Şahin Aydın, ilk olarak bankalardaki kriz yönetimiyle ilgili görüşlerini sundu. Aydın, bir banka şubesinde işlem yaptırmak isteyen bir görme engellinin karşılaşabileceği olası durumları anlatarak “İlk etapta banka görevlisi görme engellilerle ilgili yönetmeliğe tam olarak hakim olamayabilir. Bizim yapmamız gereken iletişim kanallarımızı açık tutmak olmalı. Uzlaşmacı ve en önemlisi görevliyle sakin bir şekilde konuşmalı, gerekirse yönetmelikleri birlikte incelemeliyiz.” Şeklinde konuştu. Av. Aydın, yakın zamanda Deniz Bank ile Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak görüştüklerini de hatırlatarak, “Görüşmemiz olumlu geçmiş olsa da biz bankacılıktaki tüm erişilebilirlik problemlerini çözmek istiyoruz. Daha çözülmeyi bekleyen nice sorun var. Bu sorunları çözmek için de hepimizin gerek bireysel gerekse de sivil toplum kuruluşları olarak elimizi taşın altına sokmamız lazım.” İfadelerini kullandı.
Yine birçok banka şubesinde görme engelli müşterilere Latin alfabeyle “Bir Nüshasını Elden Aldım.” Gibi ibarelerin yazdırıldığını ve ancak bu şekilde görme engelli bireyin ilgili bankanın müşterisi olabildiğini vurgulayan Av. Bayram Şahin Aydın, “Biz, bu uygulamanın görme engellileri zor durumda bıraktığını biliyoruz. Burada yapılması gereken, bu yönetmeliği değiştirme talebinde bulunmak. Bunun için biz, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na kapsamlı bir rapor hazırlayacağız” Dedi.
Av. Aydın, Görme engelli bireylerin imza atması hususunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun tüm bankalara görüş yazısı gönderdiğini ancak buna rağmen imza ile ilgili sorunların halen sürdüğünü ve bunun kalıcı veri saklayıcısı uygulaması ile çözülebilmesinin mümkün olabileceğini de sözlerine ekledi.
Katılımcıların en sık karşılaşılan sorunun internet bankacılığının aktive edilmemesi olarak belirlemesi üzerine söz alan Av. Can Serhat Bağrıyanık, “Bu da mutlaka raporda yer almalı. Oluşturulacak rapor geniş kapsamlı ve çözüm önerilerini içermeli.” Diye konuştu. Bunun üzerine Av.Bayram Şahin Aydın, önerilerini şu şekilde sıraladı:
*Bazı başlıklar belirlenebilir. (Görme Engellilere Karşı Davranışlar, Hukuki Sorunlar, Erişilebilirlik ve Teknoloji.) gibi.
*Görme engellilerin birçok işlemi yapabileceği raporda vurgulanabilir. Gerekirse bununla ilgili bir liste hazırlanabilir. Listede; görme engelli müşterilerin tıpkı engelli olmayan müşteriler gibi gerçekleştirebildikleri bankacılık işlemleri yer alabilir. Bu liste, oluşturulacak raporla birlikte sunulabilir.
*Sözleşmelerin çeşitli alternatiflerle görme engelli müşterilere sunulabileceği belirtilebilir.
*Bankanın teknik birimlerine erişilebilirlik ile ilgili eğitimlerin verilmesi önerilebilir.
Daha sonra katılımcılar mevzuat önerilerinde bulundu. Varılan ortak kanı ise yönetmeliğe “İmza atabilen görme engelliler” ibaresi eklenebilir şeklinde oldu.
Son olarak, kapsamlı bir rapor oluşturmak için katılımcılardan bir komisyon oluşturuldu. Komisyon; Av. Bayram Şahin Aydın, Emre Taşgın, Gökhan Çapanoğlu, İbrahim Elibal ve İdris Ekinci’den oluştu. Ayrıca komisyona katkı koymak isteyenlerin de komisyona dahil olabilecekleri vurgulandı.
Toplantı ses kaydını mp3 olarak indirmek için tıklayın
Toplantı, her zaman olduğu gibi katılımcılara gelecek toplantıların gündemlerini kendilerinin belirleyebilecekleri hatırlatılarak sona erdi.
Siz de aylık online değerlendirme toplantılarımızda konuşulmasını istediğiniz bir konuda gündem önerisinde bulunmak için, gündem öneri formunu kullanabilirsiniz