Edirne'de üyemizi darp eden şoförün işine son verildi

Hatırlanacağı üzere, 20 Haziran 2019 tarihinde, Kocaeli'de yaşayan Şeyma Büyükurvay ve Edirne'de yaşayan Berkay Ömer Ünal isimli üyelerimizin toplu taşıma araçlarında otobüs şoförleri tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldığını bildiren bir Basın açıklaması yayımlamıştık. Bu açıklamada iki olayla ilgili süreçlerin takipçisi olacağımızı ve konunun gündemde kalması için her yolu kullanacağımızı net olarak vurgulamıştık. Girişimlerimiz sonucunda Edirne'de yaşanan darp olayı basında geniş yer buldu ve çeşitli ajanslar tarafından söz konusu olayın haberi servis edildi. Bunun üzerine Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik'ın basına yansıyan yazılı açıklamasında, üyemiz Berkay Ömer Ünal'ı darp eden şoförün işine son verildiği bilgisi yer aldı. Açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"Darbedilen vatandaşımızın engelli oluşu zaten üzücü olan bu olayı daha da üzücü bir hale getirmiştir. Bizler Edirne Toplu Ulaşım Sistemi olarak yaşanan bu olaydan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Konu her ne olursa olsun, yolcularımızdan birine yapılan bu tür davranışları asla kabul etmiyor, kavga ve şiddetle anılmak istemiyoruz. Yaşanan üzücü olayı öğrendikten hemen sonra Yönetim Kurulumuzu toplayarak, yolcumuzu darbeden şoförü işten çıkardık. Yolcumuz Berkay Ömer Ünal'a tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu tür olayların tekrarlanmaması için gereken hassasiyeti göstereceğimizi belirtmek istiyorum."

Görüldüğü gibi; Berkay Ömer Ünal yaşadığı bu ayrımcı uygulamayı üyesi bulunduğu dernekle, yani EGED ile paylaştı. Biz de elimizden gelen tüm çabayı harcayarak olayın yetkililerce dikkate alınmasını ve kamuoyunun gündeminde kalmasını sağladık. Sonucunda ise darp eylemini gerçekleştiren şoförün işine son verildiğini öğrendik. Yani arkadaşımızın bireysel çabası örgütsel mücadelenin gücüyle birleşti ve ilk aşamada bir netice elde edildi. Şimdi olayın yargı sürecini izleyeceğiz.

Diğer yandan, aynı açıklamada yer verdiğimiz üzere, Kocaeli'de bindiği otobüsün şoförü tarafından sözlü şiddete maruz kalan ve otobüsten indirilen Şeyma Büyükurvay'ın uğradığı ayrımcı uygulamayla ilgili süreç takibimizde. EGED, bu olay çözülünceye kadar konuyu gündemde tutmaya devam edecek.

Yaşanan her iki olay da engelliliğe dayalı ayrımcılığın en somut örnekleri ve bizi ziyadesiyle üzüyor. Ancak bu olaylara sessiz kalmayarak sorumluların gerekli yaptırıma uğraması için yürüttüğümüz mücadele bize umut veriyor. Daha da önemlisi; değişimin birlikte gerçekleşeceğine olan inancımız katlanıyor.
Saygılarımızla.