Görme engellilerin e-posta yazışmaları fişlenerek Valiliğe gönderildi

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), yaptığı açıklamada, Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Arıkan'ın, EGED'in yönetiminde bulunan e-posta grubundaki bazı yazışmaları terör sempatizanlığı yaptığı gerekçesiyle İzmir Valiliği'ne gönderdiğini ve bunun bir fişleme yöntemi olduğunu bildirdi.

Görme engelli üyelerin mesajları gizlice Valiliğe gönderildi

Açıklamada; 7 ay önce, İzmir'de yaşayan görme engelli Yusuf Ak'ın Kızılay'a kan bağışında bulunmak istemesi sonrasında yaşanan süreçte, derneğin e-posta grubunda üyelerin fikirlerini özgürce dile getirdiği, fakat Salih Arıkan'ın bunlardan kendi değer yargılarına göre uygun olmayanları İzmir Valiliği'ne göndererek fişleme yaptığı vurgulandı. Açıklamanın devamında, Salih Arıkan'ın bunu yalanlamadığı ve maksadının Türk Kızılayı'nın örgüt sempatizanları tarafından itibarının zarar görmesini önlemek olduğunu ifade ettiği bildirildi.

Vatanseverlik kimsenin tekelinde değildir

Açıklamada, derneğin e-posta grubuna isteyen herkesin üye olabildiği ve burada engellilik üzerine paylaşımların yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca bu açıklamadan sonra Salih Arıkan'ın EGED için de benzer yöntemler kullanabileceğinin altı çizilerek, "vatanseverlik kimsenin tekelinde değildir. Vatanseverlik, insanların kendisi gibi düşünmeyenlere iftira atmasıyla ve onların hayatlarını kabusa çevirmeye çalışmasıyla da kimseye gösterilemez. Vatanseverlik, ancak ve ancak, insanların görevlerini layıkıyla yapmaları ile değer bulur. Dolayısıyla grubumuzda görüşlerini dile getiren insanları vatana ihanetle veya teröre destek vermekle suçlamak, Salih Arıkan'ın haddine değildir" denildi.

Sorunların diyalog yoluyla çözülmesi önemli

Açıklamada EGED'in çalışma yöntemine de değinilerek; "Eğitimde Görme Engelliler Derneği, mümkünse sorunların diyalog yoluyla çözülmesi taraftarıdır. EGED, sorunların temelinde toplumda kalıplaşan önyargıların ve var olan yasaların uygulanamıyor oluşunun yattığına inanır. Dolayısıyla EGED ne Türk Kızılayı'nın, ne de başka bir kurumun itibar kaybetmesi gibi bir gaye gütmez; bu kurumlarda görme engellilerin aleyhine bir durum oluşmuşsa onların giderilmesi için çabalar." ifadeleri yer aldı.

Görme engelliler kendisini fişleyen kişiye karşı dikkatli olmalı

Konuyla ilgili Türkiye Beyazay Derneği Genel Merkezi'nin de bilgilendirildiği belirtilen açıklamada, "Salih Arıkan, içerisinde bulunduğu engelli camiasına ihanet etmiş, onları töhmet altında bırakarak örgüt sempatizanı etiketi yapıştırmaya çalışmıştır. Salih Arıkan'ın bundan sonra engellilerin hak mücadelesine verebileceği bir katkı kalmamıştır. Kendisi görme engelliler camiasında, insanlara iftira atarak fişleme yapan kişi olarak anılacaktır. Salih Arıkan'ın grubumuzla ilişkisi kesilmiştir. Salih Arıkan ile iş birliği yapacak STK'ların bu durumun farkında olarak duruşlarını belirlemesi oldukça önemlidir" sözlerine yer verildi.

farklılıklarımızla zenginleşebildiğimizi herkese göstermeliyiz

EGED, yaptığı açıklamanın son bölümünde; "İnsanları kendi değer yargılarına göre davranmadığı için fişlemek, korkutmak ve sindirmek isteyen Salih Arıkan gibi insanlarla her zaman ve hiç beklenmeyen ortamlarda karşılaşılabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken; onların istediği gibi susmak değil, birlikte hareket ederek, farklılıklarımızla zenginleşebildiğimizi avazımız çıkıncaya kadar haykırmaktır" şeklinde, kendi kitlesine seslendi.

Açıklamanın tamamına http://eged.org/node/549 internet adresinden ulaşılabiliyor.