MEB - Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile görüşüldü

MEB - Destek Hizmetleri Genel Müdürü Sayın İsmail ÇOLAK ile görüşüldü. Görüşmeye EGED Başkanı Emre TAŞGIN ile derneğin Öğretmenlik ve İstihdam Komisyonu sorumlusu Zuhal SARI katıldı.
Gündemde ilk olarak Braille kitapların zamanında ulaştırılamaması ve hatalı basılan kitaplar sorunu yer aldı. Buna yönelik Braille kitapların basım kararının geç verilmesinden kaynaklı olarak gecikmenin yaşandığı, mağduriyetlerin yaşanmaması adına ise basılan kitapların ciltler halinde görme engelli öğrenci ve öğretmenlere ulaştırıldığı bilgisi verildi.
İkinci olarak, alınan bir karara göre docx ve rtf formatlı kitapların görme engelli öğretmenlerle paylaşılmayacağı durumu aktarıldı. Ders Aletleri Yapım Merkezi yetkilileri tarafından, bu kitapların elektronik formatlarının sorumluluğunun Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde olduğu ve bahsi geçen Genel Müdürlüğün talebi üzerine bu nüshaların görme engelli öğretmenlerle paylaşılmadığı bilgisi verildi. Genel Müdür Sayın İsmail Çolak, konuyu Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile paylaşacağını ve çözüm için takipçi olacağını belirtti.
Üçüncü gündem maddemizde ise, görme engelli öğrenciler ve öğretmenler için dokunsal materyallerin son derece önemli olduğu vurgulanarak, Ders Aletleri Yapım Merkezi'nde buna yönelik materyallerin arttırılması önerildi. Bunun için de Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün harekete geçmesi ve kendilerine materyal üretimi noktasında talep gelmesi gerektiği bilgisi verilerek, altyapılarının bu materyalleri üretmeye uygun olduğu vurgulandı.
Son olarak; Ders Aletleri Yapım Merkezi Müdürlüğü'ne bağlı görme engelliler biriminin faaliyetleri hakkında yaygınlaştırma faaliyetlerinde bulunularak, özellikle kaynaştırma yoluyla eğitimini sürdüren görme engelli öğrencilerin okullarındaki idareci ve öğretmenlerin bilgi sahibi olmasının sağlanması önerildi. Genel Müdür Çolak, bunun için lansman çalışmaları yapabileceklerini ve konuyu gündemlerine alacaklarını söyledi.
Görüşme, EGED'in Her Yerde Braille kampanyası kapsamında hazırlanan Braille magnetin Genel Müdür Sayın İsmail Çolak'a hediye edilmesi ile son buldu.
Görüşmede Genel Müdürlüğe sunulan rapora erişmek için tıklayın

kategori: 
Fotoğraflar: 
Fotoğraf makam odasında çekilmiş. Arkada koltuklar, bayrak ve flama görülmekte. Sayın Genel Müdür ortada, Zühal Sarı sağda, Emre Taşgın solda, odanın ortasında yan yana ayakta dururken  görülmekte.