EGED, Kahramanmaraş'ta ilk etkinliklerini gerçekleştirdi

EGED, Kahramanmaraş İl Temsilciliği bünyesinde ilk etkinliklerini 28 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirdi.

İlk olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi - Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'na bağlı Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri bölümü öğrencilerine yönelik engelliliğe yaklaşım ve iletişim temalı seminer gerçekleştirildi.

Seminer, EGED Başkanı Emre Taşgın ve Kahramanmaraş İl Temsilcisi Mehmet Gazi Aslan tarafından verildi. Seminerde hak temelli yaklaşım ve erişilebilirlik gibi temel kavramlar üzerinde duruldu. Daha sonra katılımcıların günlük yaşamda engeli bireylerin sorunlarına yönelik gözlemlerini yapabilmeleri için "problem ağacı" etkinliği yapıldı. Seminerin son bölümünde otel ve lokanta personelinin görme engelli müşterilerle iletişim sürecinde doğru ve yanlış uygulamalar drama yoluyla canlandırıldı.

Öğleden sonra EGED Başkanı Emre Taşgın ve Kahramanmaraş İl Temsilcimiz Mehmet Gazi Aslan tarafından üniversite bünyesinde ziyaretler gerçekleştirildi. İlk olarak Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Zekeriya PAK ile görüşülerek derneğin çalışmaları ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleşen faaliyetimiz hakkında bilgi verildi. Sayın Pak'a derneğimizin tanıtım kitapçığı ve Her Yerde Braille temalı magnetimiz hediye edildi. Görüşme sonucunda üniversite engelli öğrenci birimiyle EGED'in işbirliğinin gelişmesi ve birlikte daha fazla ortak çalışma yapılması konusunda hemfikir olundu.

İkinci görüşmemiz ise Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. NAİL YILDIRIM ile yapıldı. Bu görüşmede EGED ile KSÜ Eğitim Fakültesi arasındaki diyaloğun geliştirilmesi ve engelli öğrencilere yaklaşım temalı seminerler verilmesi konularında işbirliği kararı alındı.

kategori: 
Fotoğraflar: 
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekiriya PAK'ın makam odasında çekilen fotoğrafta; masanın arkasında sağda Emre Taşgın, ortada Sayın Rektör Yardımcısı ve solda Mehmet Gazi Aslan yan yana ayakta dururken görülmekte.
Eğitim fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Nail Yıldırım'ın makam odasında çekilen fotoğrafta; Mehmet Gazi Aslan sağda, Dekan Ortada, Emre Taşgın Solda yan yana ayakta dururken görülmekteler.
Fotoğrafta bir salonun arka tarafında öğrenciler otururken Emre Taşgın ve Mehmet Gazi Aslan onların karşısındaki masada oturmaktalar. Ortadaki beyaz perdede "Engelsiz Kampüs kisa film" akışından bir kare görülmekte.
Emre Taşgın masada otururken görülmekte. Yapılan atölye çalışması sonrasi, öğrenciler büyük bir beyaz kağıt üzerinde küçük renkli kağıtlarla yazdikları notlardan oluşan sunumlarını yaparken görülmekteler.
Atölye çalışması sonrası, öğrenciler yuvarlak bir masa etrafinda ayakta duruyorlar. Büyük beyaz bir kağıdın uzerine, renkli küçük kağıtlarla yazı yazarken görülmekteler.