Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecinde doldurduğu formlar, artık erişilebilir!

Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecinde doldurduğu formlar, MEB - Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği iş birliği sonucunda, görme engelli öğretmenler için erişilebilir hale getirildi.

Şimdiye kadar docx formatında oluşturulan formları görme engelli öğretmenler artık düzenlenebilir pdf belgesinde dolduracak. Daha sonra bu formları pdf olarak kaydedebilecek veya yazdırabilecek.
Böylelikle MEB - Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği iş birliği ile erişilebilir hale getirilen bu formlar sayesinde görme engelli aday öğretmenlerin karşılaştığı en önemli erişilebilirlik sorunlarından biri çözülmüş oldu.

Formları doldururken destek almak zorunda kalıyorduk

EGED - Öğretmenlik ve İstihdam Komisyonu Genel Sorumlusu Zühal Sarı, yaptığı açıklamada aday statüsünde olduğu döneme değinerek; "Aday olduğum dönemde en çok zorlandığım durum bu formların doldurulmasıydı. Karmaşık tablolar halinde yayınlanan bu formları doldurduktan sonra görsel olarak bir aksaklık olup olmadığından emin olmak için mutlaka birinden destek almak zorunda kalıyordum. Şimdi görme engelli aday öğretmenler kimseye ihtiyaç duymadan tek başına formları doldurabilecekler. Bu, önemli ve gelecekte karşılaştığımız diğer sorunların çözümü için umut vaat eden bir kazanım" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili girişimlerinden de bahseden Sarı; "MEB - Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü SN. Doç. Dr. Adnan Boyacı ile görme engelli öğretmenlerin mesleğini yaparken karşılaştığı erişilebilirlik sorunlarını ve Genel Müdürlüğün kapsamına giren konularda neler yapabileceğimizi konuştuk. Bu görüşmede aday öğretmenlerin doldurması gereken formların erişilebilir olmadığını aktardık. Kendisi de konuya hassasiyet göstererek hızlıca çözülmesi talimatını verdi. Daha sonra derneğimiz ile Genel Müdürlüğün ortak çalışması ile formlar son halini aldı. Genel Müdürlüğümüz ile görme engelli öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik iş birliği çalışmalarımız da devam ediyor" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Görme Engelli Öğretmenlerin Yetiştirme Süreci Formları için tıklayın

İlgili Alanlar: