Görmeyen müzisyenler için artık notalar Engelsiz!

Görmeyenlerin online müzik kütüphanesi misyonuyla faaliyetlerini sürdüren ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından yürütülen Engelsiz Nota Projesi, bir yıl boyunca Sivil Toplum için Destek Vakfı ile Turkey Mozaik Foundation bünyesindeki Meltem Göçer Fonu tarafından desteklenecek. Hibe programı kapsamında 2.500 eserin erişilebilir hale getirilmesi hedefleniyor.

Görmeyen müzisyenlerin kaynak sorunu en aza inecek

Proje hakkında bilgi veren Engelsiz Nota Koordinatörü Ali Caner Alpaslan; "Engelsiz Nota bünyesinde görmeyen müzisyenlerin Braille (kabartma) bir yazıcıdan çıktı alabileceği veya Braille ekranı ile okuyabileceği formatlarda notalara yer veriyoruz. 2018 yılından bu yana hizmet veren kütüphanemizde şimdiye kadar 400'ün üzerinde eseri erişilebilir hale getirdik. Ancak bir müzik eserinin erişilebilir hale gelebilmesi için bir dizi işlemden geçmesi gerekiyor. Bu hibe programıyla şimdiye kadar gönüllü olarak gerçekleştirdiğimiz eser erişilebilir hale getirme çalışmalarını bir yıl boyunca profesyonel şekilde yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

Görmeyen öğrenciler müzik eğitiminde ayrımcılığa maruz kalıyor

EGED Sanat Komisyonu Sorumlusu Tolga Kendüzler, müzik eğitimi almak isteyen görme engelli bir öğrencinin eğitim ortamlarının uygun olmaması ve erişilebilir materyal sağlanamayacağı düşüncesiyle bölümlere kabul edilmediğini ifade ederek; "Güzel sanatlar liseleri ve üniversite kademesinde girdiği sınavlardan engel durumları nedeniyle ayrımcılığa uğrayarak başarısız sayılan arkadaşlarımız bulunuyor. Dolayısıyla görmeyen bir öğrencinin yeteneği doğrultusunda eğitim alması engellenmiş oluyor. Engelsiz Nota, akademisyenlerin önyargılarını kırarak görmeyen öğrencilerin materyal eksikliği sorununu ortadan kaldırmak misyonuyla hareket ediyor" dedi.

EGED uygulanabilir fikirleri projelendiriyor

EGED Proje Komisyonu Sorumlusu Serdar Kulak ise; "EGED için proje, uygulanabilir fikirlerin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan kaynağın temin edilmesidir. Sanat Komisyonu üyeleri, Engelsiz Nota'nın ihtiyaçlarından yola çıkarak bir proje geliştirmeyi düşündüklerini ve bunun için Proje Komisyonuyla iş birliği yapmak istediklerini belirttiler. İki komisyonun birlikte çalışması sonucunda başvurumuzu gerçekleştirdik. Projemizin destek almaya hak kazanması bizi gelecek için motive ediyor. Çeşitli alanlarda erişilebilir materyal sorunlarımız var. Komisyon olarak bu konuya eğilmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Engelsiz Nota’ya www.engelsiznota.org internet adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Kütüphaneye yalnızca görme engelli olduğunu belgeleyenlerin üyelikleri kabul ediliyor.

İlgili Alanlar: 
Fotoğraflar: 
Sivil Toplum İçin Destek Vakfı logosu
Turkey Mozaik Foundation logosu