2019, EGED için böyle geçti

Değerli EGED takipçileri,

Sevinçlerin, hüzünlerin, heyecanların, gerginliklerin ve daha nice duyguların yaşandığı 2019 yılını geride bıraktık. Karşıladığımız 2020 yılında beklenti ve umutlarınızın gerçeğe dönüşmesini dileriz.

EGED için 2019 yılı oldukça yoğun geçti. Hatta diyebiliriz ki; kurulduğumuz 2013'ten beri en hareketli yılımız 2019'du. Biz de, böylesine hızlı geçen bir yılın ardından, adet olduğu üzere, bir yılın yaşanmışlıklarını paylaşmak istedik.

EGED'in kazanım ve mücadeleleri

EGED, 2019 yılında da hedef kitlesini oluşturan görme engellilerin yaşantısında olumlu değişimler yaratmak için çabaladı. Bazen önemli kazanımlar elde ettik, bazen de aramızda ayrımcı uygulamalara maruz kalan kişilerin yanında durarak, birlikte mücadele yürüttük. İşte 2019 yılında öne çıkan kazanımlarımız ve mücadelelerimiz:

Sağlık Bakanlığı: Görme engellilerin öğretmen olmasında yasal engel yok!

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ataması yapılan engelli öğretmenlerden "öğretmen olabilir" ibareli sağlık kurulu raporu istiyor. Ancak sağlık kurulları arasında görme engelli kişilerin öğretmenlik yapıp yapamayacağı noktasında tereddüte düşenler, bu raporu vermek istemiyor. EGED, geçmiş yıllarda yaptığı gibi Sağlık Bakanlığı'na ulaşarak, sağlık kurullarının bu konuda uyarılmasını istedi. Sonuçta Sağlık Bakanlığı - Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm valiliklere bağlı İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda, "görme engellilerin öğretmenlik yapmasında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi. Yani bu raporu almakta zorlanan görme engelli bir öğretmen adayı, Bakanlığın bu yazısını sağlık kurullarına sunarak sorununun çözülmesini talep edebilecek.
Detaylar için tıklayın

Engelli öğretmen nöbet görevi için tercihte bulunabilecek

Derneğimizin girişimleri sonucunda, okul öncesi ve ilköğretim kurumlarında çalışan engelli öğretmenlerin nöbet tutma görevi kendi tercihlerine bırakıldı. Böylelikle ortaöğretim kademesinde görev yapan görme engelli öğretmenlerin zaten sahip olduğu bu haktan diğer eğitim kurumlarında çalışanların da faydalanması sağlanmış oldu.
Detaylar için tıklayın

Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecinde doldurduğu formlar, artık erişilebilir!

Adaylık statüsünde bulunan görme engelli öğretmenlerin en çok zorlandığı konuların başında doldurmaları gereken formların erişilebilir olmaması geliyor. EGED, konuyla ilgili Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile işbirliği halinde bu formların erişilebilir hale getirilmesini sağladı.
Detaylar için tıklayın

DenizBank mobil uygulamasında, kredi ve kredi kartı başvuru ekranı artık erişilebilir!

DenizBank mobil uygulamasında, ekran okuyucu yazılım kullanan görme engelli kişilerin bazı alanlara erişimi engellenmişti. Bunun bir ayrımcılık olduğunu vurgulayan EGED ekibi, DenizBank yetkilileriyle iletişime geçti ve karşılaşılan erişim engelinin kaldırılmasını sağladı. QNB Finans Bank - Enpara uygulaması için de benzer sorunlar mevcuttu ve bunun için de girişimlerde bulunduk. EGED halen engelsiz bankacılık konusunda aktif olarak çalışmmalarını sürdürüyor.
Detaylar için tıklayın

Engelsiz seyahat lütuf değil, bir özgürlüktür!

18 Haziran'da Kocaeli'de yaşayan Şeymma Büyükurvay, 19 Haziranda ise Edirne'de yaşayan Berkay Ömer Ünal isimli üyelerimiz, otobüs şoförlerinin fiziki ve sözlü şiddetine maruz kaldılar. EGED konunun gündemde tutulması için basın açıklaması yayımladı. Ayrıca olayın üzerine giderek belediyelerin ve basın kuruluşlarının konudan haberdar olmalarını sağladı. Sonuçta Edirne'deki olayda kusurlu otobüs şoförünün işine son verildi. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tüm yaşananları bilmesine rağmen somut bir adım atmadı.
Detaylar için tıklayın

Bu kazanım ve mücadelelerin yanında; EBA internet sitesinin erişilebilirliği çalışmaları, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilerin karşılaştığı sorunlar, sınavların daha adil ortamlarda düzenlenmesi gibi alanlarda ilerleme sağlama çalışmalarımız, 2019 yılı boyunca devam etti. EGED, bu konulara odaklanmayı 2020 yılında da sürdürecek!

EGED'in ürettikleri

2019 yılında EGED tarafından birçok rapor, kitap ve kısa film yayınlandı. Ayrıca Engelsiz Destek Gönüllü Ağı ve Engelsiz Nota ile hedef kitlesine dokunacak internet platformlarını geliştirdi. İşte EGED'in 2019'da ürettikleri!

EGED'in yayınladığı kitapçıklar

EGED, faydalanıcısı olduğu Birlikte Hibe Programı desteğiyle üç farklı kitapçık yayınladı. Bunlardan ikisi görme engelli öğretmenleri ve lise öğrenimi gören görme engelli öğrencileri ilgilendiriyor. Bu kitapçıkları daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Üçüncüsü ise derneğin çalışmalarını özetleyen bir tanıtım belgesi özelliği taşıyor.

Sorularla görme engellilere yönelik öğretmenliğe ilk adım rehberi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından yürütülen Birlikte Hibe Programının yararlanıcıları arasında yer alan EGED, Sorularla görme engellilere yönelik öğretmenliğe ilk adım rehberi yayınladı.
Detaylar için tıklayın

Görme engelli lise öğrencilerine yönelik sık sorulan sorular kitapçığı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından yürütülen Birlikte Hibe Programının yararlanıcıları arasında yer alan EGED, Görme engelli lise öğrencilerine yönelik sık sorulan sorular kitapçığını yayımladı.
Detaylar için tıklayın

EGED tanıtım kitapçığı

"EĞİTİMDE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ’NİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI" adını taşıyan EGED tanıtım kitapçığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından yürütülen Birlikte Hibe Programı desteğiyle yayınlandı.
Detaylar için tıklayın

EGED'in kısa filmleri

EGED, 2019 yılında yürüttüğü projeleri ve dernek çalışmalarını anlatan üç farklı kısa film yayınladı.

A'dan Z'ye EGED tanıtım filmi

A'dan Z'ye EGED tanıtım filmi yayınlandı!
Filmi erişilebilir olarak izlemek için tıklayın

Engelsiz Nota kısa filmi

Görmeyenlerin online müzik kütüphanesi olarak hizmet veren Engelsiz Nota hakkında tanıtım filmi yayınlandı.
Filmi erişilebilir olarak izlemek için tıklayın

Uzaktan Eğitim Akademisi Tanıtım Filmi

EGED, öz kaynaklarıyla yürüttüğü Uzaktan Eğitim Akademisi kapsamında 2018 - 2019 eğitim öğretim döneminde önemli başarılar elde etti. Bu tanıtım filminde Akademinin bir yılı özetlendi.
Filmi erişilebilir olarak izlemek için tıklayın

EGED'in internet uygulamaları!

EGED, Engelsiz Nota ve Engelsiz Destek internet platformlarını yararlanıcılarıyla buluşturuyor.

Engelsiz Nota

EGED, 2018 yılının son dönemlerinde hizmete açtığı Engelsiz Nota'yı 2019 yılında oldukça geliştirdi. Artık bu kütüphanede 400'den fazla eser erişilebilir durumda. Üstelik, Engelsiz Nota Aralık sonundan itibaren bir yıl boyunca Sivil Toplum için Destek Vakfı ile Turkey Mozaik Foundation bünyesindeki Meltem Göçer Fonu tarafından desteklenecek ve 2.500 eser erişilebilir hale getirilecek.
İlgili haber için tıklayın
Engelsiz Nota web sitesine gitmek için tıklayın

Engelsiz Destek Online Gönüllü Ağı Platformu

Gönüllü Ağı interaktif bir platforma dönüşüyor, Engelsiz Destek talep edenle destek olmak isteyeni buluşturuyor. Uzun yıllardır yürüttüğümüz Gönüllü Ağı projesi, günün koşullarına uygun olarak yeniden düzenlendi. Platforma www.engelsizdestek.org internet adresi ve Android uygulaması üzerinden erişim sağlanabiliyor. iOS uygulaması ise yolda!

EGED'in ulusal etkinlikleri

EGED, 2019 yılında iki önemli ulusal etkinlik gerçekleştirdi. Ayrıca yaz döneminde iki farklı STK ile işbirliği halinde yaz kampları düzenledi.

Görme engelli öğretmenler sorunlarına Ankara'da çözüm aradı

Görme Engelli Öğretmenlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı, AB Sivil Düşün Aktivist Programının desteği ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği organizasyonuyla, 20 - 21 Nisan 2019 tarihlerinde, Ankara'da gerçekleştirildi.
Detaylar için tıklayın

Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi gerçekleştirildi

Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından yürütülen ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından K-3 Yapılandırılmış Diyalog Politika Reformuna Katkı kapsamında desteklenen “Benimle Birlikte Engelsiz Üniversite” projesinin detayları ve erişilebilir üniversite süreci, 27 - 28 Haziran tarihlerinde Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi'nde konuşuldu.
Detaylar için tıklayın

Limitleri Kaldır Doğa Kampı Düzenlendi

Doğaya Dönüş Derneği ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği iş birliğiyle Görme Engelli ve Engelli olmayan katılımcılarla 2-5 Temmuz 2019 tarihlerinde Kırklareli İğne Ada’da Limitleri Kaldır doğa kampı düzenlendi. Katılımcılarımız, bu kamp ile farklı bir bakış açısıyla doğayı tanıma fırsatı buldular.
Detaylar için tıklayın

“Gelecek Sensin, Gençlik Kampı” düzenlendi

EGED ve Herkes İçin Turizm Derneği iş birliğiyle, 26 – 29 Ağustos 2019 tarihleri arasında İzmir Aliağa Şakran’da “Gelecek Sensin, Gençlik Kampı” düzenlendi.
Detaylar için tıklayın

EGED'in Projeleri

EGED, 2019 yılında hem hibe destekleriyle, hem de öz kaynaklarıyla projeler yürütmeyi sürdürdü.
EGED, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından yürütülen Birlikte Hibe Programının yararlanıcısı oldu. Bu kapsamda kurumsal kapasitemizi güçlendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirildi; alana dair kitapçık ve kısa filmler yayınlandı; Engelsiz Destek Online Gönüllü Ağı Platformu hizmete girdi.
EGED; Türkiye Ulusal Ajansı tarafından K-3 Yapılandırılmış Diyalog Politika Reformuna Katkı kapsamında desteklenen “Benimle Birlikte Engelsiz Üniversite” projesini yürüttü. 20 engelli ve 10 engelsiz gencin katılımlarıyla gerçekleşen projemizde; katılımcılar üniversite erişilebilirliği ve hak temelli yaklaşım konularında bilgi sahibi olarak izleme çalışmalarında bulundular. Ayrıca erişilebilir üniversite sürecine dair politika belgesi yayınlandı.
EGED; kendi öz kaynaklarıyla
EGED ayrıca kendi öz kaynaklarıyla Uzaktan Eğitim Akademisi ve Engelsiz Nota projelerini yürüttü.

EGED'in ödülleri

EGED, 2019 Engelsiz Bilişim Kongresi kapsamında verilen Engelsiz Bilişim Ödüllerinde, eğitim ve web site kategorilerinde iki ödüle layık görüldü. "Eğitim" kategorisinde Uzaktan Eğitim Akademisi, "Web sitesi" kategorisinde Engelsiz Nota projelerimiz ödül aldılar.

Yerelde EGED

EGED, aktif bulunduğu illerde çeşitli organizasyonlar gerçekleştirdi veya düzenlenen organizasyonlara dahil oldu. EGED; yerelde faaliyet göstermenin hedef kitlesine doğrudan dokunmak anlamına geldiğinin farkında. İşte EGED'in 2019 yılında yereldeki çalışmalarından öne çıkanlar:
Samsun'da Karadeniz Engelli Üniversite Öğrencileri çalıştayı gerçekleşti
Edirne'de Her Yerde Braille kampanyası ve engelliliğe yaklaşım söyleşisi yapıldı
EGED Kayseri buluşması düzenlendi
Ardahan Üniversitesi'nde düzenlenen Erişilebilirlik Konferansındaydık
Denizli'de "Niye Hakkın Var (?)" etkinliği düzenlendi
EGED, Kahramanmaraş'ta ilk etkinliklerini gerçekleştirdi
Samsun'da İdarecilere, Görme Engelli Öğretmenlere Yönelik Yaklaşımlar Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
Yada Vakfı'nın "Meydan buluşmaları" etkinliğindeydik
Bu etkinlikler dışında Ankara, İstanbul, İzmir ve Kayseri'de üye ve takipçilerimizle birlikte iftar etkinlikleri düzenledik.
Güncel EGED temsilciler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Her Yerde Braille etkinlikleri

EGED, Braille alfabesinin görünürlüğüne katkıda bulunmak amacıyla "Her Yerde Braille" kampanyasını yürütüyor. Bu kapsamda birçok üniversite ve okulda Braille stantları kuruluyor. İşte 2019 yılında gerçekleşen Her Yerde Braille etkinliklerinden bazıları:
Samsun da Ayvacık Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde her yerde braille etkinliği
Samsun'da Yükseliş Koleji'nde Her Yerde Braille etkinliği
İzmir'de 1453 Osmanlı Kafe'lerine Teşekkür Etkinliği
Trakya Üniversitesi / Eğitim Fakültesi'nde Her Yerde Braille Standı kuruldu
Denizli / İncilipınar Şehit Burhan Acar İmamhatip Ortaokulu'nda Her Yerde Braille Etkinliği yapıldı
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Her Yerde Braille Standı Açıldı
Erzurum - Atatürk Üniversitesi'nde Braille Standı Açıldı
Ardahan Üniversitesi'nde Braille Standı Açıldı
Aksaray Yavus Sultan Selim Yatılı Bölge Ortaokulu'nda Braille Standı Açıldı
Aksaray Taptuk Emre Ortaokulu'nda Braille Standı Açıldı
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde Braille Standı Açıldı
Osmaniye Kadirli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Braille Standı Açıldı
Her Yerde Braille kampanyası, 2020 yılında etki alanını genişletmeye devam edecek. Kampanya ekibimizin büyüdüğünü ve Braille alfabesinin savunuculuğu için daha başka fikirlerin tartışıldığını da haber verip, neler olacağını hep birlikte görelim.
Kampanyaya dair bilgilere www.brailletr.org internet adresinden ulaşabilirsiniz.

EGED'in diğer kurum/kuruluşlarla iletişimi

EGED, hedef kitlesini ilgilendiren konularda ilgili kamu kurumları ile görüşerek işbirliği kurma çalışmalarını sürdürüyor. Bunun dışında gerek kamu kurumlarının ve gerekse STK'ların gerçekleştirdiği etkinliklerde aktif olarak yer alıyoruz. İşte 2019 yılında katılım sağladığımız etkinliklerden öne çıkanlar:
Sabancı Vakfı 12. Filantropi Semineri'ne ve Engelli Hakları İzleme Ağı toplantısına katıldık
Sivil Sesler Festivali'ne katıldık
Engelsiz Bilişim Kongresi düzenlendi
"Engelli Hakları İzleme Ağı Değerlendirme Toplantısı"na Katıldık
Üçüncü Engelsiz Açık Öğretim Çalıştayı'na Katıldık
13. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı'na katıldık
I. Genişletilmiş Engelsiz Üniversiteler Bölge Çalıştayı'ndaydık

EGED'in kurumsal faaliyetleri

EGED, değişen şartlar ve derneğin iç dinamiklerini de dikkate alarak kurumsallaşma çalışmalarına önem vermeye devam ediyor. Çünkü biliyoruz ki sürdürülebilir ilerleme, sistemli bir kurumsal kültür ile gerçekleşir. İşte 2019 yılında bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar:

Birlikte hibe programı

EGED, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından hayata geçirilen Birlikte kurumsal destek hibe programı'nın yararlanıcıları arasında yer aldı. "Birlikte" hibe programı kapsamında derneğin kat ettiği mesafeyi hep birlikte görelim:
Detaylar için tıklayın

"Projelerde Mantıksal Çerçeve ve Sonuç Odaklı Yönetim Yaklaşımları" eğitimi düzenlendi

EGED için proje, uygulanabilir fikirlerin hayata geçirilmesi demektir. Bu kapsamda, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından Eğitimde Görme Engelliler Derneği - Proje Komisyonu üyelerine yönelik "Projelerde Mantıksal Çerçeve ve Sonuç Odaklı Yönetim Yaklaşımları" eğitimi düzenlendi.
Detaylar için tıklayın

Çalışma Komisyonları Yönergesi değişti

EGED, antihiyerarşik bir çalışma modeli oluşturdu. Böylelikle EGED, Yönetim Kurulu'nun değil çalışma komisyonlarının görünür olduğu bir sistem ile yönetiliyor. Bu çerçevede derneğin ilgi alanları, değişen ihtiyaçlar ve üye sayısındaki artış dikkate alınarak Çalışma Komisyonları Yönergesi'nde önemli değişiklikler yapıldı.
Detaylar için tıklayın

GEÖP ve EGED değerlendirme anketi sonuçları açıklandı

Görmeyenlerin Eğitim Öğretim Platformu (GEÖP) 10.5, EGED ise yaklaşık 7 yıldır faaliyet yürütüyor. Gelinen bu süre zarfında doğrularımız da, yanlışlarımız oldu. İstedik ki üye ve takipçilerimiz GEÖP ve EGED'i değerlendirsin, güçlü ve geliştirmemiz gereken yönlerimizi doğrudan hedef kitlemiz bize göstersin. Bunun için düzenlediğimiz kapsamlı anketimizin sonuçlarını da kamuoyuyla paylaştık.
Detaylar için tıklayın

3. Olağan genel kurul toplantımızı gerçekleştirdik

Eğitimde Görme Engelliler Derneği 3. olağan genel kurul toplantısı, 26 Ekim 2019 tarihinde, Ankara Barosu Eğitim ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Genel Kurul toplantımızda çalışma komisyonlarımız geçmiş faaliyetlerini ve geleceğe dair beklentilerini aktardı, Yönetim Kurulu ise önceki dönem faaliyetleri ve 2019 - 2022 strateji belgesi hakkında üye ve misafirlerimizi bilgilendirdi.
Detaylar için tıklayın

EGED'in sürekli online çalışmaları

EGED, çıkış noktası olan internete, sosyal platformlara ve paylaşım ağlarına önem vermeye devam ediyor. 2019 yılında EGED'in online ortamda yürüttüğü sürekli çalışmalardan bazılarına bakalım şimdi de.

E-posta grubumuz

EGED, GEÖP e-posta grubunun tüzel kişiliğine bürünmüş şekli dersek herhalde yanılmış olmayız. GEÖP 2019 yılında da faaliyetlerimizin odak noktasını oluşturdu.
GEÖP'ün 2018 panoraması

Aylık değerlendirme toplantılarımız

Aylık değerlendirme toplantılarımız bazen bir panel havasında bilgilendirici içeriklerle, bazen de bir konuda harekete geçmek için fikir alışverişiyle serbest kürsü formatında devam ediyor. 2019 yılında 9, toplamda ise 37 defa aylık değerlendirme toplantısı düzenledik. Bu toplantılar EGED'in katılımcılık ilkesini hayata geçirmek için verdiği uğraşın somut bir çıktısı olması özelliğiyle bizim için önem arz ediyor.
Aylık değerlendirme toplantılarına ait duyuru ve tutanaklar için tıklayın

EGED radyo

Engellilik kavramı ve erişilebilirlik üzerine yayınlar 2019 yılında yine EGED radyo'da sizlerle oldu. Geçmiş dönemdeki programlara ait kayıtların sürekli yayınlanması, hem hafızalarımızı tazeliyor, hem de dinlemeyen arkadaşlarımızın bu içerikler hakkında bilgi sahibi olmasına zemin hazırlıyor. Yine dinlendirici müzikler ve belgeseller ise farklı dinleyici kitlelerine hitap ediyor.
Engellilik ve genel kültür içerikli yayınların yapıldığı radyomuz hakkında bilgi sahibi olmak ve dinleme seçeneklerini görüntülemek için
http://www.eged.org/radyo
adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız

Derneğimizin Facebook sayfasını beğenmek isterseniz:
http://facebook.com/egitimdegormeengelliler
Derneğimizi Twitter’dan takip etmek isterseniz:
http://www.twitter.com/egediletisim
adresine gidebilirsiniz.
Derneğimizin İnstagram hesabı için: https://www.instagram.com/egitimdegormeengelliler/ adresini kullanabilirsiniz.
Derneğimizi RSS akışından takip etmek isterseniz:
http://eged.org/rss.xml
veya
http://egitimdegormeengelliler.org/rss.xml
adreslerini kullanabilirsiniz.
Derneğimizin YouTube kanalını takip ederek yüklediğimiz videolardan anında haberdar olmak isterseniz: https://www.youtube.com/channel/UCILBjNYYImhZP-mbE_gwfIQadresine giderek kanala abone olabilirsiniz.

Farkındayız; bu yıl bültenimiz biraz uzun oldu. Geleceğe dair hedeflerimiz, hayallerimiz ve beklentilerimiz ile değişimi birlikte gerçekleştirebileceğimize olan inancımız, çalışma motivasyonumuzun kaynağı olmaya devam ediyor.
Eğer siz de değişimi birlikte gerçekleştirebilmek için işin mutfağında yer almak istiyorsanız bize katılabilirsiniz. Bunun için EGED'e nasıl üye olabileceğinizi inceleyebilirsiniz

Geçmişte EGED

EGED'in daha önceki yıllarda neler yaptığını merak ediyorsanız, 2018 ve 2017 yıllarına ait bültenlerimizi de inceleyebilirsiniz:
EGED 2018'de ne yaptı?
EGED'in 2017 yılı kazanımları

Değişim, ancak ve ancak, birlikte gerçekleşir!

kategori: