Yurt Dışı Eğitim ve Öğretim Daire Başkanlığı ile görüştük

Daha önce bulunduğu idari girişimlerden sonuç alamayan Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED), 16 Ocak 2020 tarihinde, MEB - Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü - Yurt Dışı Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Sayın Tuba Korkmaz ile görüştü.
EGED adına Emre Taşgın, Fatma Öğer, Gökhan Çapanoğlu ve Gülçin Yılmaz'ın katılım sağladığı görüşmede; eengelli öğretmenlerin Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı'na kılavuzda yer alan ifadeler nedeniyle başvurmalarının mümkün olmadığı ve bu durumun engelliliğe dayalı ayrımcılığa yol açtığı aktarıldı. Daire Başkanı Korkmaz bu konuda Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda oluşturulan Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu'na işaret ederek, söz konusu kararın bu protokol kapsamında alındığını ve bu kararı kaldırmaya tek başına Milli Eğitim Bakanlığı'nın karar veremeyeceğini aktardı. Kendisine sorunun mevzubahis Bakanlar Kurulu Kararı nedeniyle kaynaklandığının bilincinde olduğumuzu, ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi personelinin yanında olarak bu kararın kaldırılması noktasında destek olmasını talep ettiğimizi aktardık. Sayın Korkmaz, dernek olarak bulunduğumuz yazılı başvuruyu ilgi tutarak komisyona bu kararın kaldırılmasını önereceklerini ve konuyu takip edeceğini ifade etti. Bununla birlikte, sürecin 2020 dönemi için yetişmesinin söz konusu olamayacağını, ancak gelecek seneye kadar sorunun çözümü için girişimlerini hızlandıracaklarını vurguladı.
EGED olarak; gerek Milli Eğitim Bakanlığı ve gerekse Komisyonun diğer paydaşlarıyla sorunun çözümü için diyalog halinde olmaya devam edeceğimizi, üye ve takipçilerimizin bilgilerine sunuyoruz.
Söz konusu kılavuzun “Başvuru şartları” başlıklı 2.1. maddesinin F. Bendinde “Görevini yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile engelli bulunmamak ve bulaşıcı hastalığı bulunmamak” ifadeleri yer almaktadır.

İlgili Alanlar: 
Fotoğraflar: 
Makam odasında masanın arkasında çekilen fotoğrafta; ortada daire başkanı Tuğba KORKMAZ, sağında Emre Taşgın ve Gülçin Yılmaz, solunda Gökhan Çapanoğlu ve Fatma Öğer ayakta gülümserken görülmekteler. Arkada dünya haritası, sağ köşede Atatürk resmi yer alıyor.