Görme engelli öğretmen adaylarının almaları gereken "öğretmen olabilir" ifadeli rapor hakkında açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, EKPSS sonuçlarına göre 750 engelli öğretmen ataması gerçekleştirecek. Başvurular 3 - 7 Şubat 2020 tarihlerinde alınacak. Atama sonuçları ise 11 Şubat 2020 tarihinde açıklanacak.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği, atamalara başvuracak görme engelli öğretmenlere yönelik açıklamada bulundu. Ataması yapılan kişilerden "öğretmen olabilir" ifadesi bulunan bir sağlık raporu istendiği ifade edilen açıklamada şunlar vurgulandı.
"Engelli öğretmen atamasına başvuracak görme engelli öğretmen adayları, başvuru esnasında engel durumlarını belirten sağlık kurulu raporlarını verecekler. Atamaları gerçekleştirilen görme engelli öğretmen adayları ise, göreve başlamadan önce başvuru esnasında verdikleri sağlık raporunun alındığı hastaneden olmak üzere, sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmalarına engel bir durumu olmadığına dair alacakları sağlık kurulu raporunu ibraz edecekler. Ancak bazı sağlık kurulları, görme engelli bireylerin öğretmenlik yapıp yapamayacağı noktasında tereddüt yaşayabiliyor. Geçmiş dönemlerde olumlu rapor alamayan öğretmen adaylarının mağduriyetleri derneğimize ulaştı. Bu nedenle, 2019 yılında Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak Sağlık Bakanlığı'ndan sağlık kurullarına görme engelli olma durumunun öğretmenlik mesleğini yapmak için bir engel oluşturmadığının hatırlatılmasını talep ettik. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı - Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm valiliklere bağlı İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda, "görme engellilerin öğretmenlik yapmasında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.
Görmeyen öğretmen adayları bu raporu almakta güçlük yaşarsa, yukarıda sözünü ettiğimiz yazıyı bu sayfadan pdf olarak indirebilir ve çıktısını sağlık kuruluna sunabilirler.
Başvuru yapacak tüm adaylara başarılar dileriz".

İlgili Alanlar: