GÖRMEYEN BİREYLERE YÖNELİK ERİŞİLEBİLİR DİJİTAL EĞİTİM MATERYALİ HAZIRLAMA KILAVUZU

Hazırlayan : EGED Bilişim Komisyonu
Katkıda bulunan komisyon üyeleri : Ali Öztürk, Amine Ennur Aksoy, Atakan Nalbant, Burak Bozteke, İbrahim Elibal, Kadir Ahıska.

Hakkında

Bu kılavuz, "eğitim içeriklerine engelli engelsiz herkesçe tarafından erişilmesi" ifadesine bir nebze ışık tutmak münasebetiyle Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) bünyesinde hazırlanmıştır.
Günümüzde Gelişen teknolojiyi ve dijitalleşen içerikleri görme engelli ve az gören kişiler olarak deneyimlemek büyük oranda mümkün hale gelmiştir. Daha etkili, daha kullanışlı olarak tasarlanan eğitim içerikleri, lise ve üniversite sınavına hazırlık materyalleri, soru bankaları, online içerikler biçiminde çokça karşımıza çıkmaktadır. Eğitim teknolojileri bağlamında görme engelli bireyler için ekran okuyucular; az gören bireyler içinse büyüteç, kontrast kolaylıkları gibi erişilebilirlik seçenekleri önem arz etmektedir.
Günümüzde sunulan eğitim içeriklerinin çoğunda ekran okuyuculara ait format veya içerik düzenlemeleri gerektiren alanlar vardır. Bunun tezahürü olarak görme engelli / az gören kullanıcılar, teknolojiye eriştikleri halde bilgiye erişememektedir.
Bu kılavuz, başlıklar altında toplanmış bölümler ile söz konusu içerik ve format düzenlemelerine dair temel bilgiler verebilmek amacıyla kurgulanmıştır.
Kılavuzu pdf olarak indirmek için tıklayın

kategori: