GEÖP'te 2019 böyle geçti!

Değerli GEÖP sakinleri,

Zaman ne kadar da çabuk geçiyor. GEÖP ile dolu dolu bir yılı daha geride bırakıyoruz. 10 yılı yaşayıp 11. yıla doğru ilerlediğimiz GEÖP serüveninde, 2019 yılı da oldukça yoğun ve hareketli geçti.

Yine burada engelli haklarındaki gelişmeleri ele aldık, eğitim materyalleri paylaştık, mücadele yöntemlerimizi tartıştık, birbirimize motivasyon ve cesaret aşıladık. Kimi zaman aile kuran, çocuk sahibi olan, yeni bir işe atanan veya üniversiteyi kazanan üyelerimiz sevinçlerini paylaştılar bizimle. Kimi zaman da ayrımcılığa uğrayan bir arkadaşımızın mağduriyetine hep birlikte ortak olduk, adeta onun yaşadıklarını en derinlerimizde hissettik. Kalemlerimiz keskinleşti bazen; öyle anlar da oldu ki, tek vücut savunduk karşımıza çıkan ötekileştirici bir uygulamayı. Yani hayatta ne varsa, GEÖP'te de onu yaşadık grup sakinleri olarak.

2019 yılı GEÖP moderasyonu olarak bizim için de kolay geçmedi. Tüm üyelerimiz hiçbir endişe duymadan özgürce düşüncelerini dile getirsin, GEÖP hak temelli mücadelemizde fikir paylaşım platformu olma özelliğini korusun diye, türlü durumlara karşı çok çabaladık. Fakat GEÖP değerlendirme anketi verilerine göre üyelerimizden aldığımız 4.27'lik güven oranı, moderasyon ekibi tarafından alınan kararların yerindeliğini somut olarak gösterdi. Kısacası, tüm yaşanmışlıkları tecrübe heybemize doldurduk, geleceğe olan umudumuzu diri tutmaya ve GEÖP'ü var gücümüzle aktif tutmaya devam ediyoruz.

Sözü daha fazla uzatmayalım. 2016 yılından bu yana gelenek haline getirdiğimiz gibi, geride bıraktığımız yılda GEÖP'te neler yaşanmış, gelin hep birlikte göz atalım.

GEÖP'ün hareketli ve suskun ayları

Biz zaman zaman kendi içimizde e-posta gruplarının geleceğini sorguluyoruz ama, 2019, GEÖP'ün son dönemdeki en etkin yıllarından biri olmuş. Bu yıl ortalama ayda 448 ileti düşmüş gelen kutularımıza. Bu veri mutlaka yol gösterici olacak gelecek planlarımızda.
Bir de GEÖP'ün en yoğun ve en sessiz aylarına bakalım:

GEÖP'ün en yoğun ayları:

2019 yılında GEÖP'ün en hareketli olduğu ay Mart olmuş. Kış bahara dönerken, çalışma döneminin en hararetli olduğu zamanda GEÖP'te epey yazışmışız. Gerçekleşen faaliyetlere ait duyurular ve onların değerlendirmeleri, gündeme gelen bir konunun tartışılması, üyelerimizin hayatlarında oluşan değişimlerin paylaşılması derken, Mart ayında toplam 550 e-posta gelen kutularımıza misafir olmuş.
Marttan iki ay önce, yani Ocakta ise en yoğun ikinci dönemini yaşamış GEÖP. Bu ayda ise GEÖP e-posta grubuna ait 540 ileti okumuşuz.

GEÖP'ün en suskun ayları:

Yeni eğitim - öğretim yılının başlamasının ardından herkes çalışma dönemine adapte olma telaşına düşmüş, GEÖP'ten biraz uzaklaşmış. Bu yüzden Ekim, GEÖP'ün en suskun ayı olmuş. Ekim ayında sadece 330 ileti düşmüş GEÖP'e. Tatil mevsiminin en yoğun ayı olan Ağustos'ta da GEÖP sakin bir dönem geçirmiş. Ağustosta 336 ileti GEÖP arşivinde yerini almış. Bu arada, geçmiş yılların istatistiklerine baktığımızda Ağustos ayının genellikle en suskun aylar arasında yer aldığı da gözümüzden kaçmıyor:).

GEÖP'ün 2019 gündemi

GEÖP bazen gündem belirliyor, bazen de gündemi tartışıyor. Ama hiçbir zaman hayatın olağan akışından uzaklaşmıyor. İletileri taradık, 2019 yılında en fazla konuştuğumuz beş temayı belirlemeye çalıştık. İstiyoruz ki bu istatistikler tarihe not olarak düşsün. Hem grup üyeleri geride bıraktığımız bir yılı GEÖP bakış açısıyla değerlendirsin, hem de ilerleyen yıllarda içinde bulunduğumuz döneme dair veriye ulaşmak isteyenler için bir katkı olsun.
İşte 2019'un GEÖP gündemi!

Sağlıkta erişim

2019'da önceki yıllardan farklı olarak sağlıkta erişim konusu epey gündem olmuş GEÖP'te. Bilindiği üzere sağlık kurullarından aldığımız raporları düzenleyen Yönetmelik değişti. 18 yaşından küçükler için ayrı, 18 yaşından büyükler için ayrı mevzuat var artık. Değişen yönetmeliğin getiri ve götürüleri çok tartışılmış. Ayrıca hastanelerin erişilebilirliği meselesi de çok konuşulmuş. Bu konudaki çözüm arayışları ve kullanılan yöntemler paylaşılmış. Diğer taraftan çeşitli göz hastalıklarının tedavi yollarına dair bilgi ve deneyim aktarımları da oldukça ele alınmış. Kısacası, sağlıkta erişim konusunda 260 ileti yazmışız ve 2019 yılının en çok konuşulan 5. gündemi yapmışız.

Her Yerde Braille

Braille, hiç kuşkusuz biz körler için vazgeçilmez bir öneme sahip. Zaten 2016 yılından buyana yayınladığımız bültenlerde daima en çok konuşulan konular arasında yer almış. EGED'in Her Yerde Braille kampanyasının da bunda payı büyük. Braille alfabesinin nasıl öğrenilebileceği, Braille ekranlara dair bilgi aktarımları ve kullanım tecrübeleri, Braille alfabesinin günlük yaşamdaki kullanım alanları gibi hususlarda toplamda 265 ileti göndermişiz. Böylelikle Her Yerde Braille, 2019 yılının en çok konuşulan 4. gündemi olmuş.

Görme engelli öğretmenler deneyimlerini paylaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında 1.640 görme engelli öğretmen görev yapıyor. EGED de görme engelli öğretmenlere dair çalışmalarda bulunacağını çalışma programı ve tüzüğünde ilan eden bir dernek olduğuna göre, her yıl olduğu gibi görme engelli öğretmenlerin gündemi, GEÖP'ün gündemi olmaya devam etmiş. 2019 yılının başlarında göreve başlayan görme engelli öğretmenlerin almak zorunda olduğu sağlık raporu her zamanki gibi çok konuşulmuş. EGED bu konuda geçmişte sağladığı geçici kazanımı güncelleyerek bir nebze de olsa çözüm getirdi ama, tam bir sonuca ulaşmış değiliz. Diğer taraftan görme engelli öğretmenlerin kullanmakta olduğu uygulamaların erişilebilirliği, yer değiştirme süreçleri, özlük hakları, aday öğretmenlerin karşılaştığı sorunlar ve sınıf yönetimi tecrübeleri de sıkça ele alınmış. Sonuçta bu yıl görme engelli öğretmenlerin gündemine dair 296 ileti gelmiş ve GEÖP'ün en çok konuşulan 3. gündemi olmuş.

Bağımsız yaşam

Beyaz baston kullanımı ve günlük yaşam pratikleri bu yılın en çok konuşulan konuları arasında yer almış. Bazen bir arkadaşımız beyaz baston eğitimini nerede alabileceğini sormuş, bazen bu süreçte yaşadıklarını ve endişelerini içtenlikle yazmış. Kendisini bu alanda geliştirmiş arkadaşlarımız da ellerinden geldiğince daha fazla kör kendi kendine yeter hale gelebilsin diye deneyimlerini kaleme almış. Diğer taraftan tatilde, sokakta, kafede, evde, kısacası hayatın her alanında kullanılan pratik çözümler paylaşılmış. İstenmiş ki birinin çözümü bir başkasının motivasyon aracı olsun. Böylelikle yılın sonunda bağımsız yaşam konusunda tam 320 ileti GEÖP'te yerini almış ve 2019 yılının en çok konuşulan 2. gündemi olmuş.

Bilgiye erişim

GEÖP değerlendirme anketine göre teknolojik çözümlerin GEÖP'te paylaşılma oranı 3.95 ama, 2019 yılında en çok kullandığımız erişilebilir teknolojileri konuşmuşuz. Ekran okuyuculara dair sorunlarımıza yanıt aramışız; ofis programlarına dair ipuçları bulmaya çalışmışız; bilgisayar eğitimleri paylaşmış, yüz yüze ve online kurslar hakkında gelişmeleri yayınlamışız; erişilebilir bir dokümanı nasıl oluşturabileceğimize dair deneyimlerimizi paylaşmış, kitap taramanın püf noktalarına değinmişiz. Ayrıca hayatımızı kolaylaştıran web siteleri ve mobil uygulamalara dair paylaşımlar yapmayı da ihmal etmemişiz. Kısacası biz 2019 yılında en çok bilgiye erişim konusunu konuşmuşuz ve tam 441 ileti atmışız.

İlk beşe giremediler ama, 2019 yılında bankalarda ve noterlerde karşılaşılan sorunlar, engelli istihdamı, toplumda engelliliğe yönelik farkındalık çalışmaları, hizmetlere erişimde yaşanan sorunlar ve karşılaşılan ayrımcı uygulamalar, eğitim materyalleri paylaşımı ve yabancı dil öğrenimi gibi konularda da oldukça fazla paylaşımda bulunmuşuz.

Daha da geçmişe gidebilir miyiz?

Biz bir yılın muhasebesini yapmaya 2016 yılında başladık. Yani isterseniz dört yıl öncesine kadar gidebilirsiniz. Her yıl kendimizi geliştiriyor ve daha fazla veri sunmaya çalışıyoruz. İşte geçmiş yıllara ait bültenlere ait bağlantılar:
(GEÖP 2018 panoraması)
(GEÖP 2017 panoraması)
(GEÖP 2016 panoraması

GEÖP'e nasıl üye olabilirim veya arkadaşlarımı üye yapabilirim?

Eğer platformumuza üye olmak isterseniz gormeengelli-ogrenciler+subscribe@googlegroups.com e-posta adresine konu kısmı dahil olmak üzere boş bir ileti gönderebilir ve bir onay iletisi almanız durumunda aynı şekilde yanıtlayabilirsiniz. Ayrıca bilgi@eged.org e-posta adresine bir ileti göndererek gruba katılma talebinde bulunabilirsiniz. Grubumuza katılmak için hiçbir ön koşul olmadığını ve isteyen herkesin ağımıza üye olabileceğini de hatırlatalım. Eğer grubumuza üyeyseniz ve ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa, onlara da bu grup hakkında bilgi vermeniz bizim için önemli olur.
E-Posta grubumuz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Hayat devam ettikçe umut vardır.
2020 yılında da, değişimi birlikte gerçekleştirebilme motivasyonumuz daim olsun...

kategori: